Connect with us

Elif Uras’ın İlk Monografisi Yoğun İlgi Gördü!

Kültür & Sanat

Elif Uras’ın İlk Monografisi Yoğun İlgi Gördü!

Elif Uras farklı coğrafyaların kültürel izlerinden beslenerek tasarladığı mekana özgü yerleştirmesiyle sanatseverleri büyülü bir yolculuğa çıkardı. Sanatçının hem ‘Kaynak’ isimli yerleştirmesi hem de ilk monografisi, sergilendiği Galata’da yoğun ilgiyle sona erdi.

Galerist öncülüğünde ve Kale Grubu desteğiyle hayata geçen yerleştirme ile sanatçının son yıllardaki üretimini belgeleyen kapsamlı monografi, 24 Kasım-30 Aralık tarihlerinde Galata Rum Okulu’nun yanındaki tarihi mekanda sanatseverlerin yoğun ilgisiyle karşılaştı.

“Farklı kültürel referans ve ‘kaynak’lardan besleniyorum”

Elif Uras, mekana özgü yerleştirmesi “Kaynak” ve ilk monografisinin gördüğü yoğun ilgiden memnun olduğunu ifade etti. Sanatçı, uzun süredir uğraştığı seramik malzemeyi resimle ilişkilendirdiği çalışmalarıyla ilgili şunları söyledi: “Kaynak, mozaik çinilerden oluşan bir duvar, çeşme işlevi gören seramik tanrıça heykeli ve yine aynı malzemeden üretilmiş çerçevelere yerleştirdiğim desenlerden meydana geliyor. Bu eserimi seramikle olan mekansal denemelerin bir uzantısı olarak görüyorum. Örneğin yaklaşık 2 bin 500 mozaik parçayı bir araya getiren paneli, Çinili Köşk’ün dış cephesinden yola çıkıyor. İznik seramik geleneği, modern resim, antik Çin ve Yunan heykelleri gibi farklı kültürel referans ve ‘kaynak’lardan besleniyorum. Aynı zamanda onları harmanlıyor, bunu yaparken yeni bir dil araştırıyorum. Kaynak ismiyle yakından incelediğim diğer sanatsal üretimlere de işaret ediyorum. Bu ise yeni işlerimde seramikle ilişkilenen su ve ışık gibi doğal kaynakları da akla getiriyor” dedi.

‘‘Elif Uras’ın tüm dünyaya kalıcı bir eser bıraktığına inanıyorum”

Kale Grubu’nun, kültür ve sanata verdiği destekle, hem seramik sanatını sahiplenmeyi hem de sanatçıları sürdürülebilir şekilde desteklemeyi misyon edindiğini belirten Kale Grubu Başkanı ve CEO’su Zeynep Bodur Okyay, “Bizim Türkiye’nin geleceğinde yeni başarı hikâyeleri oluşturma isteğimiz var. Önceliğimiz özgün işler yapmak, yaratıcı ve ilham verici projelerin içerisinde olmak ve buna hevesli kişi ve toplulukları cesaretlendirmektir. Bu yıl da Kale Grubu olarak, bu topraklarda yetişmiş, yurtdışında da başarılı çalışmalara imza atmış çağdaş sanatçımız Elif Uras’ı özgün bir proje ile desteklemenin heyecanı ve mutluluğunu yaşıyoruz. Eş zamanlı olarak, değerli yazarların katkılarıyla Uras’ın sanatsal kariyerine ışık tutan ilk monografisinin, hem Türkiye’de hem de yurtdışında sanatseverlerle buluşturulmasına aracılık etmeyi çok önemsiyoruz. Yaşadığımız coğrafyanın geleneksel izlerini günümüze taşıyan sanatçımızın, bu kitapla tüm dünyaya kalıcı bir eser bıraktığına inanıyorum” diye konuştu.

Continue Reading

Bi Tutam Fikir, söyleyecek sözleri olup bunları paylaşmak için bir araya gelen bir ekibin ürünü. Bir Tutam Fikir olarak sadece sevdiğimiz şeyleri paylaşıyoruz. Umarız tüm fikirlerimiz ve yazılarımız sizin için okuması keyifli anlara dönüşür.

More in Kültür & Sanat

To Top