Connect with us

Harry Potter Kimdir?

Genel

Harry Potter Kimdir?

Hiç görmemiş veya duymamış kaldımı bilmiyoruz ama bir döneme damgasını vurmuş toplam 7 kitap ve 8 filmden oluşan Harry Potter kitap serisinde adı geçen Harry Potter Kimdir sorusunu sizin için cevaplamaya çalıştık

Harry Potter, İngiliz yazar J.K Rowling’in ilk romanı “Felsefe taşı” ile başladığı  “Harry Potter”fantastik roman serisinin baş karakteridir.

Harry, uzun yıllar boyunca ona hiçte iyi davranmayan Petunia teyzesi,  Vernon eniştesi ve şişman kuzeni Dudley ile yaşamak zorunda kalmıştır. Ailesini trafik kazasında kaybettiği söylenen Harry iyi bir çocuk olmasına rağmen akrabaları tarafından hor görülmektedir. Oldukça zor zamanlar geçiren Harry’nin hayatı büyücülük okulu Hogwarts’ta okul bekçisi olan Rubeus Hagrid’in Hogwarts’tan getirdiği bir mektubu ona vermesiyle değişir.

Harry,  o mektupla Muggle olan annesinin (büyücü kanı taşımayan) büyücü olan babası ile evlendiğini ve kötü büyücü Voldermort tarafından öldürüldüklerini öğrenir. Başvuru yapmamasına rağmen büyücülük okulundan aldığı davetle okula giden Harry bir süre sonra yaşadığı inanılmaz ve esrarengiz olaylarla aslında bir büyücü olduğunu anlar.

Hogwarts, İngiltere’de bir büyü okuludur. Godric Gryffindor, Helga Hufflepuf, Rowena Rawenclav ve Slazar Slythrein tarafından kurulmuş ve onlar tarafından yönetilmeye devam edilmiştir. Okul dışarıdan gelecek tehlikeler düşünülerek karmaşık bir yapıda inşa edilmiştir. 18.yüzyıl mimarisi düşünülerek yapılan şatoda; ünlü büyücülerin, cadıların resimleri ve yaşayan heykelleri yer almaktadır. Okulun en dikkat çeken yeri ise her Cuma yer değiştiren merdivenleridir. Bu merdivenler şatonun bazı bölümlerinin saklanması amacıyla yapılmıştır. Okul çevresi göl, Quidicht sahası, bitki bilim derslikleri ve öğrencilerin girmesi yasak olan bir ormanla çevrilidir.

Okulda yedi sene geçiren Harry bu seneler zarfında yaşadığı birbirinden ilginç olaylarla başarılı bir büyücü olduğunu kanıtlar. 7 kitaptan oluşan seri, Harry Potter karakteri ve arkadaşlarının büyücülük okulu ve dışında yaşadığı fantastik hikâyelerden oluşmaktadır. Ancak son zamanlarda Harry Potter karakteri hakkında bir çok teori öne sürülmüştür. Bunların arasında en dikkat çekeni Harry Potter’ın aslında bir akıl hastası olduğu ve tüm hikayelerin onun sanrılarından oluştuğu teorisidir.

Continue Reading

Bi Tutam Fikir, söyleyecek sözleri olup bunları paylaşmak için bir araya gelen bir ekibin ürünü. Bir Tutam Fikir olarak sadece sevdiğimiz şeyleri paylaşıyoruz. Umarız tüm fikirlerimiz ve yazılarımız sizin için okuması keyifli anlara dönüşür.

More in Genel

To Top