Connect with us

İkinci El Araba Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Genel

İkinci El Araba Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İŞTE İKİNCİ EL ARABA ALIRKEN SANAYİDEKİ USTA KADAR BİLGİLİ OLMANIZA YARACAYAK TAKTİKLER

İkinci el araba almak her ne kadar ekonomik ve avantajlı bir durummuş gibi gözükse de çok çabuk en büyük ve masraflı kabusunuza dönüşme kapasitesine sahip. Peki ikinci el araç alıcaz derken kabus yaşamak istemiyorsak ne yapmalıyız, ikinci el araba alırken nelere dikkat etmeliyiz? İşte sizin için kendinizi sanayideki usta gibi hissedeceğiniz 7 temel madde ile ikinci el araba alırken nelere dikkat etmeliyiz listemiz:

İKİNCİ EL ARABA ALIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER NO:1

İkinci el araba alırken nelere dikkat etmeliyiz sorumuzun ilk cevabı, alacağımız aracın piyasa değerini öğrenmek oluyor.Almak istediğiniz aracın piyasa değerini araştırırken; model, yaş ve kilometre gibi kriterlerin aynı olmasına dikkat edin!

İKİNCİ EL ARABA ALIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER NO:2

Alacağınız aracın motor şase numarası ile ruhsattaki numarasının aynı olup olmadığını kontrol etmeniz de, ikinci el araba alırken dikkat edilmesi gereken bir diğer konu. Bu basit işlem ile aracın çalıntı olup olmadığını öğrenmiş olursunuz ki bu da kabusların en büyüğünden sizi korumuş olur.

İKİNCİ EL ARABA ALIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER NO:3

Tüm operatörlerden 5664’e kısa mesaj atarak sorgulatabileceğiniz araç kaza kaydı ile; kasko ya da trafik sigortası kapsamına dahil olmuş bir kaza varsa bunu öğrenebilirsiniz.

İKİNCİ EL ARABA ALIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER NO:4

İkinci el araba alırken dikkate edilmesi gereken bir diğer madde de aracın sicil kaydının sorgulatılmasıdır. Böylelikle, aracın kiralamadan mı, yoksa taksiden mi dönme olduğunu anlayabilirsiniz.

İKİNCİ EL ARABA ALIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER NO:5

İkinci el araba alınırken dikkat edilmesi gerekenler listemizin 5 numarası, bize araç ile ilgili çok önemli bilgileri verebilecek olan aracın dış kontrolü kısmından oluşuyor. Aracın dışı eğer gerçekten bakmasını bilirseniz size araç ile ilgili çok önemli bilgileri anlatabilir. Aracın tampon gibi plastik bölgelerindeki boyalar ciddi sorunlar teşkil etmezken, tavanda ya da kaputtaki boyalar aracın ciddi bir kaza geçirdiğinin bir göstergesidir.

Ve sanayideki bir usta gibi hissetmenizi sağlayacak güzel bir tüyo geliyor şimdi de, araca her iki yandan da düz bir çizgi üzerinden bakın; eğer yansımalar simetrik ve düzgün ise araç ciddi bir işlem görmemiş hala ilk boyasıyladır demektir. Ve son olarak kendiniz gerçek bir usta gibi hissedeceğiniz o şahane hareketi yapmaktan sakın çekinmeyin, aracı dört köşesinden de sallayın; eğer aracın süspansiyonu sağlamsa birkaç kere sallanıp duracaktır.

İKİNCİ EL ARABA ALIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER NO:6

Arabanın dışını kontrol ettiğimize göre sıra geldi aracın içini kontrol etmeye. Motoru çalıştırırken hemen çalışıp çalışmadığına dikkat edin, 5 dakika kadar gaza basmadan aracı çalıştırıp motorun sesini dinleyin, daha sonra birkaç dakika araca yarım gaz vererek egzozdan çıkan dumanın rengine bakın; eğer renk mavi ise bu araba sevdası burada bitebilir, siyah duman görürseniz fazla yakıt yakıyor demektir ve duman rengi yoğun bir beyaz ise bu da silindirlere su karışmış demektir.

Direksiyonu çevirdiğinizde tekerlekler hemen tepki vermiyorsa bu da direksiyon sisteminde bir sıkıntı olduğuna işarettir. Ve sadece gaz ve fren pedallarına bakarak aracın daha çok şehir içinde mi yoksa uzun yolda mı kullanıldığını anlayabilirsiniz.

İKİNCİ EL ARABA ALIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER NO:7

Geldik ikinci el araba alırken dikkat edilmesi gerekenler listemizin son maddesine; sıra tabii ki de deneme sürüşüne geldi. El freninin çalışıp çalışmadığını kontrol edin, boş bir alanda aracı 180 derece döndürerek akslardan ses gelip gelmediğini kontrol etmeyi unutmayın, düz bir çigide giderken direksiyon kontrolünü bırakarak ağacın sağa sola çekme yapıp yapmadığını öğrenebilirsiniz.

Continue Reading

Bi Tutam Fikir, söyleyecek sözleri olup bunları paylaşmak için bir araya gelen bir ekibin ürünü. Bir Tutam Fikir olarak sadece sevdiğimiz şeyleri paylaşıyoruz. Umarız tüm fikirlerimiz ve yazılarımız sizin için okuması keyifli anlara dönüşür.

More in Genel

To Top