Connect with us

Jean Radvanyi, Parajanov’u Anlatıyor

Kültür & Sanat

Jean Radvanyi, Parajanov’u Anlatıyor

Pera Müzesi’nin düzenlediği “Parajanov, Sarkis ile” sergisi kapsamında, film eleştirmeni Jean Radvanyi, Parajanov sineması üzerine bir konuşma gerçekleştiriyor. “Parajanov, Kafkasların Yaramaz Çocuğu” başlıklı konuşma, Pera Müzesi Oditoryumu’nda 13 Şubat Cuma günü saat 18:30’da ücretsiz gerçekleşecek.

Jean Radvanyi, Kafkasların Yaramaz Çocuğu Parajanov’u Anlatıyor

Pera Müzesi’nde devam eden ve şiirsel sinemanın ustalarından ünlü yönetmen Sergey Parajanov’un tüm dönemlerini Türkiye’de ilk kez izleyiciyle buluşturan “Parajanov, Sarkis ile” sergisi kapsamında film eleştirmeni ve coğrafyacı Jean Radvanyi bir konuşma gerçekleştiriyor. Sovyetler Birliği sonrası dönemde Rus nüfuzunun devam ettiği topraklar, özellikle Rusya ve Kafkaslar konusunda uzman olan Radvanyi konuşmasında, Parajanov sinemasını Sovyetler bağlamında değerlendirirken, bu yapıtlarda öne çıkan iki temel özelliğe değinecek: Parajanov’un sosyalist gerçekçiliğin yerleşik kalıplarından kopuşunu ifade eden estetiği ve hararetli tartışmalar açmaktan asla vazgeçmeyen sorgulayıcı yönü.

Etkinlik, Pera Müzesi Oditoryumu’nda 13 Şubat Cuma günü saat 18:30’da ücretsiz gerçekleşecek.

Continue Reading

Bi Tutam Fikir, söyleyecek sözleri olup bunları paylaşmak için bir araya gelen bir ekibin ürünü. Bir Tutam Fikir olarak sadece sevdiğimiz şeyleri paylaşıyoruz. Umarız tüm fikirlerimiz ve yazılarımız sizin için okuması keyifli anlara dönüşür.

More in Kültür & Sanat

To Top