Connect with us

Kas Yapayım Derken Sakatlığa Neden Olabilecek Kaçınılması Gereken Egzersiz Hataları

Bizden Söylemesi

Kas Yapayım Derken Sakatlığa Neden Olabilecek Kaçınılması Gereken Egzersiz Hataları

Eminiz siz de hayatında en az 1 kez “Spora başlıyorum” demiş ve çok kısa sürede bu kararlılığından vazgeçmişsinizdir. Aslında pek çoğumuz bu durumu defalarca yaşadık. Ama sporu bir yaşam tarzı haline getirmek için öncelikle bazı noktaları çok iyi kavramak ve bazı kurallara çok iyi bir şekilde uymak gerekiyor.

Aksi takdirde ya spor hızla bırakılıyor ya da sakatlık nedeniyle bırakılmak zorunda kalınıyor. Bu yüzden kazasız belasız şekilde egzersizlerinizi yapabilmeniz için uymanız gereken bazı kuralları ve hepimizin olduğu gibi sizin de yaptığı o hataları listeledik.

Planlı olmamak

Hepimizin kenarda köşede tek sayfası “yapılacaklar listesi” ile dolu bir sürü defteri vardır. Şimdi çekmeceleri şöyle bir kurcalasanız sizin de “Bunları kesin yapacağım” diye üstüne bir sürü plan karaladığın en az bir defter bulursunuz. Evet, “Dünyayı tek başıma gezeceğim.” planı biraz uçuk ve daha doğrusu imkansıza yakın ama spor öyle değil. Eğer doğru bir plan yaparak spor yapmaya başlarsanız hem sakatlanma riskini azaltırsınız hem de düzenli olarak spor yapmaya devam edebilirsiniz.

Isınmayı es geçmek

Genlerimizden midir nedir bilinmez ama aceleci olmak bizim doğamızda var. Bu yüzden spor yaparken bile ısınmayı es geçiyoruz. Sonrasında haliyle sakatlanıp tamamıyla spordan vazgeçiyoruz. Bu yüzden yaralanmaları ve sakatlıkları en aza indirmek için mutlaka egzersiz yapmadan önce ısınma hareketlerini yapmalısınız.

Hemen vazgeçmek

İlk başta ağrılar, sızılar olacak. Bu kaçınılmaz. Hatta ilk günlerde her yeriniz tutulmaya bile başlayabilir. Ama pes etmeyin. Pes ederseniz bir daha devam edemezsin ve eğer hamlarsanız bir sonraki denemenizde çok daha zorlanır, sakatlıklar yaşayabilirsiniz. Bu yüzden yavaş yavaş, emin adımlarla ilerleyin. Ağrılar da elbet zaman içinde geçecek.

Uzun molalar vermek

Dünya üzerinde ilk defa spor yapan ve ilk defa yorulan kişi siz değilsiniz. Bu yüzden spor arasında molalarını uzun tutmayın. Birden uzun mola vermek vücudunuz için çok daha zararlı.

Enerji içeceklerine sarılmak

Bil ki enerji içeceği sizi çok daha güçlü yapmayacak. Bu yüzden spor yapmaya başlayınca hemen enerji içeceklerine davranmayın. Üstelik bunlar sağlığınız için hiç de yararlı değil, unutmayın.

Hemen sonuç almaya çalışmak

Eğer zayıflamak ya da kas yapmak için kendinize çok az bir zaman tanıyorsanız, bil ki yanlış yoldasınız. Bu sizin çok ağır hareketleri hiç de hazır olmadığınız zamanlarda yapmanıza neden olur. Bunun sonucunda da sakatlıklar kaçınılmazdır. Ağır ağır çıkacaksınız o merdivenleri.

Kötü beslenmek

Sağlıklı beslenme şartı her daim dillendirilir olduğundan beri artık inandırıcılığı iyice kaybetmeye başladı, değil mi? Yoo, öyle düşünmeyin. Çünkü yapmanız gereken egzersizleri sağlıklı besinlerle birleştirirseniz ancak iyi sonuçlar alabilirsiniz. Dolu mideyle egzersiz yapmanız sizi çok zor durumlara sokabilir. Sağlıksız beslenirken de spor yapmanın hiçbir anlamı yok. Boşa kürek çekmiş olursunuz.

Yeteri kadar uyumamak

Düzenli egzersiz yapmaya karar verdiyseniz uyku düzeninizi de bir düzene sokmalısınız. Aksi takdirde spor sırasında kendinizi yorgun hissedersiniz ve bedeli çok ağır olacak hatalar yapabilirsiniz.

Doğru giyinmemek

Spora başlamadan önce hareketlerinizi kısıtlamayacak rahat kıyafetler giymeye özen gösterin.

Continue Reading

Bi Tutam Fikir, söyleyecek sözleri olup bunları paylaşmak için bir araya gelen bir ekibin ürünü. Bir Tutam Fikir olarak sadece sevdiğimiz şeyleri paylaşıyoruz. Umarız tüm fikirlerimiz ve yazılarımız sizin için okuması keyifli anlara dönüşür.

More in Bizden Söylemesi

To Top