Connect with us

Sağlıklı Bir Evlilik için Yapılması Gerekenler

Öne Çıkanlar

Sağlıklı Bir Evlilik için Yapılması Gerekenler

İster evlilik, ister beraber yaşama; mutlu çiftlerin ulaşmak istedikleri bir son durağa benzetilebilir. Bu durağa giden yolda çeşitli zorluklar, sıkıntılar ve sorunlar yaşanabileceği gibi bu durakta da çeşitli sorunlarla karşılaşılabilir. Herkes mutlu ve sorunsuz bir birliktelik ister ancak bunu sağlıklı bir biçimde sağlamak zaman zaman göründüğü ve kulağa geldiği kadar kolay olmayabilir.

Sağlıklı bir evlilik için konunun uzmanlarının önerileri dinlenebilir, uygulanabilir ve karşılıklı sevgi saygı çerçevesinde evlilik hayatı uzun yıllar boyunca sürdürülebilir. Hakim görüşe göre insan doğuştan yarım ve yalnızdır ve evlilikle bu yarımlığı ve yalnızlığı tamamlar. Bu noktadan hareketle evlilik tamamlanmak ve hayatı bütünleştirmek olarak da tanımlanabilir.

Öfke kontrolü

Herkes her durumda zaman zaman öfkelenebilir, sinirlenebilir. Bu doğal bir duygu, önemli olan bu durumu kontrol altına alabilmek. Öfke anlarında şiddete başvurmak yapılacak en yanlış hareket olur. Bu yüzden öfkenizi bastırmayı öğrenmelisiniz. Öfke anlarında sakın şiddete başvurmayın. O an o ortamı terk etmek yatışmanıza yardımcı olabilir. Belki dinleyeceğiniz sakinleştirici bir müzik sizi hızla yatıştıracaktır.

Tartışma ve kavga da evliliklerde sıkça görülen durumlar. Bu gibi durumlarda da öfkenizi kontrol edebilmek adına nefes alıp verme egzersizlerini öğrenmek yatışmanızı sağlamak adına size oldukça yardımcı olur. Ayrıca öfke kontrolü sayesinde olaylara yalnızca kendi bakış açınızdan değil eşinizin açısından da yaklaşabileceksiniz. Bu noktada öfke kontrolü empati yeteneğinizi de geliştirecek.

Küçük sürprizler

Evlilik bir süre sonra rutin bir yaşam süreci halini almaya başlayabilir. Bu da evliliklerde oldukça sık rastlanan bir durum. Bu rutin düzene küçük sürprizler ve jestlerle renk katmak oldukça faydalı sonuçlar doğurur. Evlilik hayatını monotonluktan kurtarmak adına örneğin herhangi bir özel gün olmasa dahi eşinize onu hatırladığınızı, varlığının sizi mutlu ettiğini gösterecek küçük hediyeler alabilirsiniz.

Bunun yanı sıra monotonlaşmaya başladığını fark ettiğiniz hayatınıza çeşitli farklı aktiviteler ekleyerek de bu sorunun üstesinden gelebilirsiniz. Bu noktada ayrıca ortak zevkleriniz üzerine yoğunlaşarak birlikte çeşitli aktiviteler de gerçekleştirebilirsiniz.

Sevgili olmaya devam edin

Evlilik genelde sevgililiği ve aşkı öldürür gibi bir yanılsama toplumda sıkça görülür. Bazı durumlarda gerçekten karşılaşılsa da aslında olayın özünde yatan sebep evliliğin rutinleşmesi ve yine monotonlaşması durumu.

Evlilik boyunca da sevgililiğiniz süresince yaptığınız aktiviteleri yapmaya devam edin, böylece aslında değişen bir şey olmadığı ve değişenin sadece ilişkiniz üzerindeki algınız olduğunu da anlamış olacaksınız. Sevgililik evlenmeden önceki bir aşama gibi görülse de aslında sevgili olma durumu evlilik boyunca da rahatlıkla devam ettirilebilir ve algı bu yönde yönlendirilebilir.

Her koşulda dürüst olun

İyi bir evlilik için olmazsa olmaz unsur kesinlikle dürüstlük. İnsanlar eğer dürüst değillerse sadakatten söz edilemez. Bu nedenle dürüstlük ve beraberinde gelecek sadakat, sabır ve sorumluluk sağlıklı bir evlilik için olmazsa olmaz anahtar sözcükler olarak mutlaka beyninizin bir yerinde dursun.

Günümüzde artan boşanma oranlarının en büyük sebeplerinden biri de çiftlerin birbirlerine karşı yeterince dürüst ve şeffaf olmamaları olarak gösteriliyor. Bu nedenle ne olursa olsun sağlıklı bir evlilik için çiftlerin birbirlerine karşı dürüst olmaları oldukça önem taşıyan bir faktör.

Continue Reading

Bi Tutam Fikir, söyleyecek sözleri olup bunları paylaşmak için bir araya gelen bir ekibin ürünü. Bir Tutam Fikir olarak sadece sevdiğimiz şeyleri paylaşıyoruz. Umarız tüm fikirlerimiz ve yazılarımız sizin için okuması keyifli anlara dönüşür.

More in Öne Çıkanlar

To Top