Connect with us

Kitap Sanat 100. Sayısını Kutladı

Kültür & Sanat

Kitap Sanat 100. Sayısını Kutladı

Türkiye’nin önemli kültür sanat değerlerine yer veren; edebiyat, müzik ve sanat haberlerinin yanı sıra bu alandaki önemli kalemlerin yazılarının yer aldığı, tüm Türkiye’ye dağıtımı yapılan Hürriyet Kitap Sanat, 100. sayısını kutladı. Sadece yazıları, kitap eleştirileri ve sanatla ilgili güncel bilgileri değil, aynı zamanda her hafta yayınlanan içeriğiyle de bir arşiv niteliği taşıyan Hürriyet Kitap Sanat’ın özel gecesi Neolokal’de gerçekleştirildi. İş ve sanat dünyasının önde gelen isimlerinin davetli olduğu geceye katılan isimler arasında; Cumhurbaşkanı Baş Danışmanı Sayın Fecir Alptekin’in yanı sıra İnci Aksoy, Görgün Taner, Hasan Bülent Kahraman, Levent Çalıkoğlu gibi isimler de yer aldı.

Edebiyat ve Sanatın Buluşma Noktası: Kitap Sanat

Gecenin ev sahipliğini yapan, Demirören Medya Grubu Başkanı ve Hürriyet Gazetesi İcra Kurulu Başkanı Sayın Mehmet Soysal açılış konuşmasında Hürriyet Kitap Sanat’ın Türkiye’de sahip olduğu önemli konuma değindi. “Entelektüel sermayenin üç büyük şehirde toplandığı ülkemizde, sanatı Türk toplumunun vazgeçilmez bir unsuru olarak benimsemek oldukça önemlidir. Yine sanatı ve edebiyatı, yayıncılıkta ülke çapında geniş kitlelere ulaştırmak son derece önemli bir misyondur. Öyle sanıyorum ki bu girişim, Türkiye’nin yedi bölgesinde, kültür sanat faaliyetlerinin günden güne artmasına da vesile olmuştur. Ekonomik olarak gelişmekte olan ülkelerde edebiyat, sinema, tiyatro ya da müzik toplumsal yaşamın yönelimlerine, evrimine ayna tutar. Bu noktada kültür sanat gazeteciliğinin ne kadar çetin bir alan olduğunun altını özellikle çizmek istiyorum. Hürriyet Kitap Sanat, ilkeli ve tarafsız yayıncılık anlayışıyla, kültür sanata hizmet eden tüm kişi ve kuruluşlara eşit mesafede durmaktadır. Bu sayede, toplumsal yaşamın bu alandaki bağımsız gelişimine de olanak tanımıştır. Hürriyet Kitap Sanat’ın 100. sayısını geride bırakırken, nice 100. sayılarda olacağı gibi Türkiye’nin her noktasına ulaştırmayı hedefliyoruz.”

Hürriyet Gazetesi Yayın Danışmanı Doğan Hızlan ise gecede yaptığı konuşmada samimi açıklamalarda bulundu. “Burada gerçekten önemli bir ekin kutlamasını yapıyoruz. Çünkü hızlı, gündelik hayatı arındıracak, biraz değiştirecek, uygarlaştıracak ve insanın insan olmasını sağlayacak tek şey sanat ve edebiyattır. İşte Hürriyet Kitap Sanat eki bunu sağlıyor. Hiçbirimiz artık bu telaşlı zamanda, kitapçıları, plakçıları dolaşıp bir faaliyette bulunmuyoruz, ancak evimize dönüyoruz. İşte Kitap-Sanat sizlerin ayağına bunları getiriyor.” şeklinde konuştu.

Hürriyet Kitap Sanat Yayın Yönetmeni İhsan Yılmaz ise şunları aktardı: “Sanatın, kültürün, hayatımızın vazgeçilmezi olduğu yadsınamaz bir gerçek. Biz de okuyucularımıza yetkin kalemler eliyle kültür sanat dünyasında olup bitenleri ulaştırmaya çalışıyoruz. Uzmanların süzgecinden geçen kitapları okuyucularımız ile buluşturuyoruz. Ayrıca gidilmesi gereken kültür sanat etkinliklerini derliyoruz. İnsanların hayatına bu rengi, bu olmazsa olmazı katmaya çalışıyoruz. Ve bu zamana kadar bunu yaptık, yapmaya da devam edeceğiz.”

Continue Reading

Bi Tutam Fikir, söyleyecek sözleri olup bunları paylaşmak için bir araya gelen bir ekibin ürünü. Bir Tutam Fikir olarak sadece sevdiğimiz şeyleri paylaşıyoruz. Umarız tüm fikirlerimiz ve yazılarımız sizin için okuması keyifli anlara dönüşür.

More in Kültür & Sanat

To Top