Connect with us

Mart Ayında Babylon

Kültür & Sanat

Mart Ayında Babylon

Şehrin müzik ve eğlence hayatına yön veren Babylon, Mart ayında da birbirinden farklı tarzların ve kültürlerin temsilcilerini ağırlamaya devam ediyor. Babylon’un Mart programında; Etnik Bas serisi kapsamında 47Soul ve Zenobia, Charlie Winston, Balkan Wedding Party No.2 by Kolektif İstanbul, License to Dance serisi kapsamında Weval, Kökler ve Filizler serisi konserlerinin dördüncüsünde Mehmet Güreli ve Kalben, Güneşin Kadınları serisi kapsamında Jülide Özçelik ve Nilüfer Yanya, Oldies But Goldies, Hey Gidi Günler, Radyo Eksen Partisi ve Valeron & Band Live var.

Güneşin Kadınları

Türkçe sözlü caz müziğinin önemli vokallerinden Jülide Özçelik, “Güneşin Kadınları” serisi kapsamında, 13 Mart Çarşamba Babylon’a konuk oluyor. İstanbul Bilgi Üniversitesi Müzik Bölümü’nde Nükhet Ruacan gibi birçok önemli akademisyenle çalışarak Vokal Performans Bölümü’nden mezun olan Jülide Özçelik, bu coğrafyaya ait fakat evrensel standartlarda Türkçe sözlü bir albüm yapmaya karar verdi. Kendi besteleri ve sevdiği eserleri müzisyen arkadaşlarıyla birlikte yorumladığı “Jazz İstanbul Volume-1” albümünü 2008’de, “Jazz İstanbul Volume-2” albümünüyse 2011’de dinleyicileriyle paylaştı. Jülide Özçelik, son albümü “Nefes”i geçtiğimiz ay yayımladı. Düzenlemeleri Cem Tuncer’e ait olan albümde Özçelik’e; piyanoda Ercüment Orkun, gitarda Cem Tuncer, kontrbasta Volkan Hürsever, bas gitarda Efecan Tuncerve davulda Ediz Hafızoğlu eşlik etti.

Londra çıkışlı Türk asıllı sanatçı Nilüfer Yanya, 28 Mart Perşembe Babylon’a konuk olacak. “Small Crimes” ve “Keep on Calling” ile yakaladığı çıkışı “Baby Luv” ile devam ettiren Nilüfer Yanya; kısa sürede çıtayı yükselterek The xx, Broken Social Scene ve Mitski gibi sanatçılarla ile aynı sahneyi paylaştı. Genç müzisyen; The Guardian, Pitchfork, The FADER, i-D, Noisey, Nylon ve BBC 6 Music gibi birçok önemli müzik platformundan övgüler aldı.  23 yaşındaki sanatçı, gitarı ve yumuşak vokaliyle soul ve indie pop’u aynı noktada buluşturmayı başarıyor. Nilüfer Yanya, şarkılarında bazen çalınan bisikletini, bazen biten bir ilişki gibi hayata dair konuları anlatıyor. 2018’in ilk aylarında “Thanks 4 Nothing” kısaçalarını yayımlayan Nilüfer Yanya, geçtiğimiz günlerde yeni albüm habercisi olan “Heavyweight Champion of the Year” teklisini paylaştı.

License to Dance

Hollandalı ikili Harm Coolen ve Merijn Scholte Albers’in elektronik müzik projesi Weval, “License to Dance” serisi kapsamında 14 ve 15 Mart’ta Babylon’da! Albers’in trip-hop geçmişi ve Coolen’ın house sevgisinin birleşimiyle şekillenen ve özellikle elektronik müziğin hiçbir alt türüne bağlı kalmamayı başaran Weval, güçlü synth’lerin ve etkileyici ritmik motiflerin ustalıkla bir araya geldiği ilk kısaçalarları “Half Age”i, 2013’te yayımladı. Elektronik müziğin kalelerinden Kompakt’a dahil olan Hollandalı ikili, ertesi yıl yayımladıkları “Easier” ve “It’ll Be Just Fine / Grow Up” kısaçalarlarıyla yakaladıkları elektro-funk sound’uyla, melodik tarzlarını dans pistlerine de taşımayı başardı. Kendi isimlerini taşıyan çıkış albümlerini 2016’da yayınlayan Weval, bu albümle sonik yolculuklarını devam ettiriyor.

Kökler ve Filizler

“Kökler ve Filizler” serisi, artistic ideas ve Median Müzik Edisyon iş birliği ile popüler müzik tarihimizin anıt isimleri ile yeni kuşağın gelecek vadeden sanatçılarını aynı sahnede buluşturuyor. Popüler Türkçe müzik tarihinin anıt isimleri ile yeni kuşağın gelecek vadeden sanatçılarını aynı sahnede buluşturan “Kökler ve Filizler” serisinin dördüncü gecesinde Mehmet Güreli ve Kalben, 20 Mart Çarşamba günü Babylon’da sahne alacaklar.

Etnik Bas

Filistinli elektronik rock grubu 47Soul ve öncesinde Arap elektronik müzik ikilisi Zenobia, “Etnik Bas” serisi kapsamında Yabangee desteği ile 2 Mart Cumartesi Babylon’a konuk oluyor. Zenobia, Filistin’den Kuzey Afrika’ya uzanan Levant bölgesinin Arap pop melodilerini elektronik beat’lerle birleştiriyor. Müziklerinde geleneksel Suriye ve Filistin dansı “dabke”yi ve Mısır beat’lerini kullanan Zenobia, Isam Elias ve Nasser Halahlih’ten oluşuyor. Haifa çıkışlı grup, ismini milattan sonra 3. yüzyılda yaşayan Palmira kraliçesi Zenobia’dan alıyor.

47Soul; geleneksel Filistin sokak müziğini elektronik beat’ler, dub, hip-hop, funk ve rock elementleriyle harmalandıkları “Shamstep” sound’uyla dikkatleri üzerine çekti. Analog synthesizer’lar ve gitar ezgileriyle müziğini güçlendiren 47Soul, Arapça ve İngilizce şarkı sözleriyle de eşitlik ve özgürlüğe çağrıda bulunuyor. Arap dünyası ve Avrupa’da büyük bir hayran kitlesine sahip grup; Glastonbury, WOMAD, Boomtown Fair, Shambala, Bestival, Roskilde, Esperanzah, Roots gibi festivallerde sahne aldı. Yeraltı müzik sahnelerinde de sıklıkla kendi gösteren dörtlünün “Intro to Shamstep” teklileri Youtube’da 8 milyondan fazla görüntülendi. Orta Doğu’nun sıra dışı gruplarının arasında yer alan 47Soul, bugünün Londra’sı ve Orta Doğu’nun 100 yıllık politik tarihi arasındaki ortak temalar etkisindeki ilk albümleri “Balfron Promise”i 2018 başında paylaştı. Albümde Londra’da geçirdikleri 3 sene içerisinde bir süreliğine kaldıkları “Balfon Tower”da uzun süredir yaşayan komşularının binadan çıkarılışına tanık olmaları, farklı coğrafyalarda yaşanan yıkımların etkileri, sınıfsal ve kültürel çatışmalar arasında bağlar kurabilecekleri bir esin kaynağı oldu.

Charlie Winston

Charlie Winston, büyüdüğü çevre içersinde bir araya geldiği farklı müzisyenler, orkestralar ve tiyatroculardan da beslenerek kariyerinin başında Tox Baxter ile çalmaya başladı. O dönemler “Charlie Winston and the Oxymorons” ismiyle sahne aldı. Çıkış albümü “Make Way”in prodüktörlüğünü yapan Peter Gabriel ile 2007’de Avrupa turnesine çıkarak ismini duyurdu. İngiliz sokak sanatçısı ve ozan imajıyla da dikkat çeken Charlie Winston, 2009 yılında yayımladığı “Hobo” ile Fransa listelerinin başında uzun süre yer edindi. Kendi ülkesinin dışındaki dinleyicilere ulaşabilen ve uluslararası ilk albümü yayımlayan Avrupalı sanatçıların ödüllendirildiği “European Border Breakers Awards”ta, 2010 yılında “Avrupa’daki En İyi İngiliz Sanatçısı” kategorisinde ödül aldı. Indie folk-pop sound’u ve gitarına eşlik eden güçlü vokaliyle, soul ve caz tınılarını harmanlayan İngiliz besteci ve söz yazarı Charlie Winston, 7 Mart Perşembe Babylon’da müzikseverlerle buluşuyor.

Valeron & Band Live

Valeron, Mikonos’a yerleştikten sonra prodüktörlük yapmaya başlayarak deep house ve elektronik müzik türlerindeki çalışmalarıyla adını duyurdu. Kendi kuruduğu plak şirketi “Bercana Music” etiketi taşıyan albümleri “Amare” ve “Aigaio”yu yayımladı. Valeron, klarnet, ud, saz, santur ve buziki gibi Ortadoğu ve Yunan müziğinin gelenekse enstrümanlarını elektronik beat’lerle birleştiriyor. Mikonos çıkışlı DJ ve prodüktör Valeron, “Valeron & Band Live” projesi ile 29 Mart Cumaakşamı Babylon’da!

Partiler

 

Balkan Wedding Party

Kolektif İstanbul’un eğlenceli akustik enstrümanlarının elektronik ritimleriyle bir araya geldiği “Balkan Wedding Party”, 8 Mart Cuma akşamı katılımcıları Babylon’un dans pistine davet ediyor. 2006 yılından beri “Balkanatolia”, “Krivoto”, “Kerevet” ve “Pastırma Yazı” isimli dört albüm yayınlayan Kolektif İstanbul; caz ile funk altyapılarından beslenerek Anadolu ve Balkan müziğini farklı bir perspektifle harmanladı. Tek bir müzik türü ile sınırlı kalmayı reddederek, türler arasında formlarla oynamayı tercih eden grup; Montreux Caz Festivali, Schleswig-Holstein Müzik Festivali, The Flow Festival, Fira Mediterrania gibi uluslararası festivallerde başarılı performanslar sergiledi. Son zamanlarda samimi videolarıyla da öne çıkan ekip; saksafonda Laniepce, vokalde Aslı Doğan, davulda Batuhan Baraç, suzafonda Ertan Şahin, tuşlularda Tamer Karaoğlu ve klarnette Talat Karaoğlu’dan oluşuyor.

Oldies But Goldies

Oldies But Goldies ile nostaljik koreografiler 1 Mart Cuma günü yeniden Babylon’un dans pistine çıkıyor! ABBA’dan Michael Jackson’a, Depeche Mode’tan Madonna’ya, Snap’ten Donna Summer’a birçok efsane müzisyenin şarkıları arasında mekik dokuyan parti, dinleyicileri zamanda yolculuğa davet ediyor.

Hey Gidi Günler

Türkçe pop şarkıları eşliğinde müzikseverleri 90’lı yıllara götürücek “Hey Gidi Günler”, 9 Mart Cumartesi Babylon’da! Babylon yıllardır ev sahipliğini yaptığı Oldies But Goldies ve yeni konsepti Y2K Millennium Party’de de olduğu gibi müzikseverleri zamanda yolculuğa çıkarıyor ve bu sefer 90’ları dans pistine taşıyor. Sarp Dakni ve Berke Yavuz’un kabin başında olacağı gecede; Yonca Evcimik, Mustafa Sandal, Burak Kut, Tarkan, Emel Müftüoğlu, İzel-Çelik-Ercan ve 90’ların hit şarkılarından oluşan Türkçe pop seçkisi geceye eşlik edecek.

Radyo Eksen Partisi

İçlerinden geldiği gibi çalan Radyo Eksen DJ’leri 23 Mart Cumartesi gecesi Radyo Eksen Partisi için Babylon’da setin başına geçiyor. Radyo Eksen DJ’leri indie rock’tan ska’ya, punk’tan hip-hop’a uzanan sınırsız seçkileriyle klasikleşen Radyo Eksen partisinde katılımcıları geç saatlere kadar dans pistinde tutmayı garanti ediyor.

Continue Reading

Bi Tutam Fikir, söyleyecek sözleri olup bunları paylaşmak için bir araya gelen bir ekibin ürünü. Bir Tutam Fikir olarak sadece sevdiğimiz şeyleri paylaşıyoruz. Umarız tüm fikirlerimiz ve yazılarımız sizin için okuması keyifli anlara dönüşür.

More in Kültür & Sanat

To Top