Connect with us

Murat Aslan Görme Engelliler İçin Kaleme Aldı

Genel

Murat Aslan Görme Engelliler İçin Kaleme Aldı

BigChefs Mutfak Koordinatörü Murat Aslan, kendisini bir “aşçı” olarak tanımlamaktan asla vazgeçmiyor ama yazdıklarıyla da pek çok insana ve hayata dokunmayı başarıyor. “Bir Aşçının Dünlüğü” kitabının ardından, şimdi de “Kelimelemeler” adlı çok özel bir şiir kitabı çıkaran Aslan, görme engelliler için tasarlanan kitabının gelirini, engelli çocuklara burs olarak bağışlayacak.

Mesleği her ne kadar aşçılık olsa da, yazmak ayrı bir tutku Şef Murat Aslan için. Sekiz yıldır BigChefs restoranlarının mutfaklarını yöneten Aslan, ikinci kitabı “Kelimelemeler”de kalbini açtığı şiirlerini bir araya topladı. Aslan, kitabının çıkış öyküsünü, “Her şey bir sosyal sorumluluk projesine destek olma heyecanıyla başladı. Kendi kendime yazdığım şiirlerim, besteci-DJ Ogün Dalka ve Etnomüzikolog Arzu Haksun Güvenilir’in desteğiyle sadece satırlarda kalmadı, müziklerle can buldu. Hayatın bana yazdırdıkları bu kitap ile buluştu” sözleriyle anlatıyor.

Mutfaktan hayata süzülen dizeler

Kitap, görme engelli kişilerin kitabı daha iyi anlayabilmeleri, dinleyerek de görebilmeleri için özel olarak hazırlandı. Şiir kitabının kapağı, Braille alfabesi ile basıldı. Tüm sayfaları birer QR kodu içeren kitaptaki şiirler, Murat Aslan tarafından seslendirildi, Arzu Haksun Güvenilir’in bilimsel metodları ile işlendi ve Ogün Dalka tarafından bestelendi. Telefona indirilen aynı isimli Aplikasyonda, QR Kod lar okutularak şiirler dinlenebiliyor.

“Kelimelemeler”, Aslan’ın ilk kitabı “Bir Aşçının Dünlüğü” gibi yine Oğlak Yayınları’ndan çıktı. Kitabın geliri görme engelli çocuklara burs olarak dönecek. Büyük bir heyecan ve mutluluk duyduğu kitabı için “Kitaptaki her bir şiir, hatta her bir kelime için ayrıca ses ve ritim çalışması yapıldı; frekanslara göre yeniden düzenlendi. Besteler, tınılar, sesler, kelimeler, duygular, QR kodları, aplikasyon… Bence güzel bir proje oldu. En güzeli de geliriyle görme engelli kardeşlerimize burs sağlayacak olması” diyen Aslan, “Kelimelemeler” ile örnek bir çalışma ve sosyal sorumluluk projesine de imza atmış oluyor.

Continue Reading

Bi Tutam Fikir, söyleyecek sözleri olup bunları paylaşmak için bir araya gelen bir ekibin ürünü. Bir Tutam Fikir olarak sadece sevdiğimiz şeyleri paylaşıyoruz. Umarız tüm fikirlerimiz ve yazılarımız sizin için okuması keyifli anlara dönüşür.

More in Genel

To Top