Connect with us

bitutamfikir’den Nisan Ayı İstanbul Etkinlik Rehberi

Kültür & Sanat

bitutamfikir’den Nisan Ayı İstanbul Etkinlik Rehberi

Baharın resmi olarak teşrif ettiği nisan ayı; festivallerin, konserlerin ve sayısız eğlenceye gebe yaz etkinliklerinin bir habercisi olarak dolu dolu etkinliklerle geliyor. Film severlerden caz dinleyicilerine, dans tutkunlarından bale izleyicilerine ve Yüzüklerin Efendisi fanlarına kadar herkes için bir şey var nisan ayında İstanbul’da. Şimdi bahar mevsiminin güzelliklerine güzellik katacak nisan ayı İstanbul etkinlik rehberimize bir göz atalım…

8. Uluslararası İstanbul Street Dans Karnavalı 01 Nisan

Bahar havasının kendini iyiden iyiye hissettirdiği ve içimizi kıpır kıpır yaptığı Nisan ayında bahara yakışır ve kıpır kıpır bir etkinlik karşılıyor bizi önce. 8. Uluslararası İstanbul Street Dans Festivali hem Türkiye’den hem de dünyadan bir çok amatör ve profesyonel dansçıya ev sahipliği yapacak. Jürisinde uluslararası dansçıların yer aldığı 8. Uluslararası İsanbul Street Dans Festivali; jürinin belirlediği 2 Türk dansçıyı da Broadway Dance Center New York’a burslu eğitim almaya gönderiyor. Dans tutkunlarının dört gözle beklediği bu etkinlik 01 Nisan’da Silence İstanbul Otel’de gerçekleşecek. Aynı zamanda dans atölyelerinin de düzenleneceği bu etkinlik için takviminizi ayarlamayı unutmayın.

Laura Pergolizzi LP 01 -0 2 Nisan

Bu sene 25. Yılını kutlamaya hazırlanan İstanbul Caz Festivali, 25. Yıl özel süprizleri kapsamında dünyaca ünlü bir sesi ağırlıyor. Lost On You şarkısı ile akıllara kazınan müzisyen Laura Pergolizzi nam-ı diğer LP 1 Nisan’da Zorlu PSM’de sahne alacak. Bugüne kadar pek çok ünlü sanatçıya hit parçalar yazan LP, 2014’te kendi albümünü çıkardı ve tüm dünyanın dikkatini üstüne çekti. Özelllikle Death Valley albümündeki Lost On You adlı parçasıyla hayran kitlesini genişleten şarkıcı, İstanbul Caz Festivali kapsamında İstanbullu hayranları ile buluşmaya geliyor.

Sonar İstanbul 2018 06 – 07 Nisan

Yazın gelişinin en büyük habericisi olan festivallere Sonar İstanbul elektronik festivali ile start veriliyor. İlki geçen sene Mart ayında düzenlenen ve biletleri günler öncesinden tükenen festival bu sene 06 – 07 nisan tariheri arasında Zorlu PSM’de gerçekleşecek. Elektronik müzik tutkunlarının merakla beklediği bu etkinlikte yine elektronik müzik trendini belirleyen popüler isimler ağırlanıyor olacak. Ayrıca Sonar +D kapsamında sadece müzik değil; görsel sanatlar, multimedya gibi teknoloji alanlarında panellerin, söyleşilerin gerçekleşeceği bu festival zengi içeriği ile kendini festival ruhuna hazırlamak isteyenler için çok iyi bir tercih olacaktır.

Kırkayak 06 – 07 Nisan

Nisan ayı İstanbul etkinlik rehberimizde sırada Guinnes Rekorlar Kitabı’na girmesi planlanan bir sergi var. Mimarlık ve tasarım zirvesi Arch+Dsgn kapsamındaki sergi TOBB-ETÜ Mimarlık 1.sınıf öğrencileri tarafından hazırlandı. Ahşap kullanıln bu deneysel çalışmada parçalar 300 kat daha büyük olarak tasarlandı. Toplamda 100x175x150 cm’den oluşan 22 parçaya sahip sergi gerek büyüklüğü gerek de yapısal özellikleri dolayısıyla Guinnes Rekorlar Kitabı’na girecek gibi duruyor ve bunun için gerekli başvuruları yaptı. 06 – 07 Nisan tarihleri arasında Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda ziyaret edilebilecek sergi için ajandanızı ayarlamayı unutmayın, belki bir rekora şahitlik etmiş olacaksınız.

37. İstanbul Film Festivali 06 – 17 Nisan

Vee hepimizin beklediği sadece sinema tutkunlarının değil; öğrencisiyle, ev hanımıyla, beyaz yakalısıyla tüm İstanbul’un dört gözle beklediği Türkiye’nin en büyük sinema etkinliği zamanı geldi… 37. İstanbul Film Festivali! İKSV’nin düzenlediği etkinlik 06 – 17 Nisan tarihleri arasında bizi bambaşka dünyalara götürmek için geliyor.

Yerli ve yabancı pek çok filmin gösterileceği festivalde yine harika etkinlikler ve atölyeler de gerçekleşiyor olacak. 37. Kez İstanbullularla buluşmaya hazırlanan İstanbul Film Festivali kapsamında 12 boyunca 200’den fazla filmi izleme şansı; Film Geliştirme Atölyesi, Fragman Atölyesi ve Kısa Film Atölyesi’ne katılma şansı ve yerli – yabancı sinema profesyonellerini ve amatörlerini bir araya getiren  Köprüde Buluşmalar etkinliğine katılma şansı elde etmiş olacaksınız. Artık bir İstanbul geleneği haline gelen bu etkinlik için 06 -17 nisan tarihlerini not etmeyi unutmayın.

XJAZZ Festival 11 – 15 Nisan

Her sene Berlin, İstanbul ve Ankara ayakları olacak şekilde düzenlenen XJAZZ Festivali bu sene 11 – 15 Nisan’da 50’den fazla mekanda gerçekleşecek. Nisan ayı İstanbul etkinlik rehberimizin bir diğer festivali olan XJAZZ Festivali, dünyaca ünlü sesleri ve farklı kimlikleri birleştiren tarzı ile Jazz, Elektronik ve Neo Klasik ve çok daha fazlasını deneyimleyebileceğiniz harika bir etkinlik. Akbank Sanat, Dorock XL, KargArt, Nardis Jazz Club, Babylon, Borusan Sanat gibi pek çok sahnede izlenebilecek etkinlik, biz İstanbullulara 5 gün boyunca iyi müziğe doyma ve festival ruhunu yakalama fırsatı sunuyor.

The Lord of the Rings in Concert: The Return of The King 13 – 14 Nisan

Geldik nisan ayı İstanbul etkinlik rehberimizin Yüzüklerin Efendisi tutkunlarının tüylerini diken diken edecek etkinliğine… Yüzüklerin Efendisi efsanesinin eşliğinde Sinema Senfoni Orkestrası ve Korosu’nun gerçekleştirdiği The Lord of the Rings in Concert serisi!

Geçtiğimiz senelerde Yüzüklerin Efendisi Üçlemesinin ilk iki filminin konser gösterisinin ardından bu sene de üçleminin üçüncü filmi olan Kralın Dönüşü’nü biz Yüzüklerin Efendisi fanlarıyla buluşuyor. Ödüllü film müziklerinin efsanevi film eşliğinde ve Sinema Senfoni Orkestrası ve Korosu’nun muhteşem performansı eşliğinde izlenebilecek bu gösteri 13 – 14 Nisan tarihleri arasında Zorlu PSM’de sahne alacak. Hem görsel hem de işitsel olarak nerdeyse tüm duyularımıza hitap edecek bu görkemli gösteri için yerlerinizi ayırmayı unutmayın.

Oscar Mulero 14 Nisan

Nisan ayı İstanbul etkinlik rehberimize undergorund elektronik müziğin efsanesi Oscar Mulero ile devam ediyoruz. 14 Nisan’da Zorlu PSM’de gerçekleşecek olan bu etkinlikle ilk defa İstanbullu müzikseverlerle buluşacak olan efsane isim, şimdiden heyecanla bekleniyor. Techno türünün ikonu ve en saygın isimlerinden biri kabul edilen Oscar Mulero; 80’lerin sonu itibariyle devamlı değişen, evrimleşen ve aydınlık ile karanlığın orta noktasında duran tınıları ile 80’lerden itibaren sahnede ve en önde olmayı başarılmış nadir DJ’lerden biri olarak tarihe adını yazdırıyor. İstanbul topraklarından geçecek bir efsaneyi canlı olarak izlemek ve birkaç döneme şahitlik etmek istiyorsanız Oscar Mulero’nun 14 Nisan’da gerçekleşecek olan bu gösterisini karçırmayın deriz.

Don Kişot Bale Gösterisi 18 Nisan

Ve, İstanbul nisan ayı etkinlik rehberimize bir diğer efsane gösteri ile devam ediyoruz. Miguel de Cervantes’in kült romanı Don Kişot’tan uyarlanan ve İstanbul Devlet Opera ve Balesi tarafından 18 Nisan’da Zorlu PSM’de sahnelenecek olan Don Kişot Balesi, bale severlerle buluşmak için gün sayıyor. Dünyaca ünlü bu bale gösterisi; gerek müziklerindeki melodik zenginlik gerek de renkli İspanyol kültürünün zenginliği ile bale dünyasının en ihtişamlı eserlerinden biri olmuştur. Renkli, heyecan verici, umut dolu bu dünyaca ünlü bale gösterisini 18 Nisan’da Zorlu PSM sahnesinden izleyebilirsiniz.

Donny McCaslin 30 Nisan

Nisan ayı İstanbul etkinlik rehberimiz UNESCO tarafından Uluslararası Caz Günü ilan edilen 30 Nisan’daki bir gösteri ile devam ediyor. Garanti Caz Yeşili kapsamında Uluslararası Caz Günü kapsamında sahne alacak olan Donny McCaslin, 30 Nisan akşamı Zorlu PSM’de sahne alacak. 3 Grammy adaylığı bulunan Amerikalı caz saksafoncusu kendi jenerasyonun en önde gelen isimlerinden biri. 12 albümü bulunan Donny McCaslin hem caz hem de rock ve elektronik müzik etkileri ile oluşturduğu seçkisiyle İstanbullu müzikseverlerle buluşmak için gün sayıyor. Her yıl 30 Nisan’da kutlanan Uluslararası Caz Günü bu sene de Donny McCaslin sunumu ile senenin en güzel günlerinden biri olmaya aday.

Continue Reading

Bi Tutam Fikir, söyleyecek sözleri olup bunları paylaşmak için bir araya gelen bir ekibin ürünü. Bir Tutam Fikir olarak sadece sevdiğimiz şeyleri paylaşıyoruz. Umarız tüm fikirlerimiz ve yazılarımız sizin için okuması keyifli anlara dönüşür.

More in Kültür & Sanat

To Top