Connect with us

Sahneye Çıkan İlk Kadın Solist: Safiye Ayla

Genel

Sahneye Çıkan İlk Kadın Solist: Safiye Ayla

Sahneye çıkan ilk kadın solist olan Safiye Ayla, tüm mal varlığını Türk Eğitim Vakfı’na bağışlamıştı. Ölümünün 21. yılında sandıktan çıkan kıyafetlerinden esinlenerek hazırlanan sınırlı sayıdaki adL kapsül koleksiyonuyla anılıyor.

Gençlerin eğitim hayatlarına devam etmelerini sağlayan Türk Eğitim Vakfı, ilk bağışçılarından biri olan Cumhuriyet tarihinin ilk ve en önemli kadın seslerinden Safiye Ayla için ölümünün 21.yılında, Safiye Ayla’nın 90 yıllık yaşamından alınan bir kesitle, kendisinin hayırsever, eğitim neferi ve zorluklarla dolu yaşamını nasıl bir başarı hikayesine dönüştürdüğünü yeni nesile aktarmak için “Muganniye Safiye” adlı mini bir belgesel filmi çekti.

Tozlu Sandıklardan Günümüze: Safiye Ayla

Döneme göre etkileyici stili ve iddialı sahne kostümleriyle dikkat çeken Safiye Ayla’nın giysilerinin bir kısmını orjinaline sadık kalarak ‘Safiye Ayla Kapsül Koleksiyonu’nu tasarlayan adL 16 Aralık günü gerçekleşen özel buluşma ile sınırlı sayıda üretilen koleksiyon parçalarını satışa sundu. Etkinlik sonrasında da Vadi İstanbul, Emaar, Nişantaşı adL mağazaları ve www.adl.com.tr adresinde satışa çıkacak kapsül koleksiyonun tüm satış geliri adL tarafından TEV’e bağışlanacak.

Anma Projesine gönülden bir destek ile katılan adL’nin Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Zehra Işık, “Safiye Ayla Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk ve en önemli kadın ses sanatçısı. Aynı zamanda Türk Eğitim Vakfı’nın ilk bağışçısı olarak yaşamını yitirmeden önce tüm mal varığını TEV’e bağışlamıştır. Bu yıl Türk Eğitim Vakfı iletişim sürecini ölümünün 21. yılında Safiye Ayla üzerinden ilerletiyor. Hayatını bir belgesel olarak Türkan Derya yönetmenliğinde, oyuncu Ezgi Çelik’in canlandırdığı bir film ile anlatıyorlar. Bize de bu projeyi anlattıklarında oldukça heyecanlandık ve adL markamız ile projeye gönülden destek olmak istedik.

TEV ekibi ile bir araya gelerek Safiye Ayla’nın sandıktan çıkan elbiselerini, arşivlerini inceledik ve döneme göre büyüleyici parçalara şahit olduk. Safiye Ayla’nın gardrobunda yer almış Sahne yaşamındaki ve günlük hayatındaki elbiseleri oldukça şık ve iddialıydı. Çalışmalarımızla Ilham panosundaki fotograflarda ve sahne fotograflarinda renklerde siyah beyazın, dokularda parlak yuzeyler; saten, tafta ve piriltili kumasların hakim olduğunu keşfettik. Koleksiyona uzun tuvaletler, klos ara boy etekler, dantelli bluzlar ve aksesuar olarak tasli kemerler ekledik. Safiye Ayla stilinin en ozel parçalarından biri de yakasi siyah bagcikli kisa ve uzun kollu gömlekler.

Türkiye Cumhuriyeti tarihinde yaşadığı döneme göre güçlü ve çok şık bir kadın olan Safiye Ayla profili bizi oldukça etkiledi ve heyecanlandırdı. Bizde güçlü bir kadın markası olarak bu projede yer almaya karar verdik. Safiye Ayla’nın sandıktan çıkan orjinal elbiselerinden esinlenerek 15 parçalık bir kapsül koleksiyon hazırladık. Belirli mağazalarımızda ve online olarak satışa sunacağımız kapsül koleksiyonun gelirinin tamamı Türk Eğitim Vakfı’na bağışlayacağız. Marka olarak destek olmaktan onur duyduğumuz bir proje oldu.” diyerek proje hakkındaki görüşlerini belirtiyor.

Continue Reading

Bi Tutam Fikir, söyleyecek sözleri olup bunları paylaşmak için bir araya gelen bir ekibin ürünü. Bir Tutam Fikir olarak sadece sevdiğimiz şeyleri paylaşıyoruz. Umarız tüm fikirlerimiz ve yazılarımız sizin için okuması keyifli anlara dönüşür.

More in Genel

To Top