Connect with us

Satranç Müzesi’nde Müzik Ziyafeti Başladı!

Kültür & Sanat

Satranç Müzesi’nde Müzik Ziyafeti Başladı!

Dünyanın en büyük satranç koleksiyonunu içinde barındıran Guinness rekorlu Gökyay Vakfı Satranç Müzesi, 2019 yılında konserleri ile adından söz ettirecek. Başkentte düzenlediği konser programları ile müzik notalarının tek adresi haline gelen Satranç Müzesi, bu yıl da Ankaralılara müzik ziyafeti yaşatacak. Yenilenen programı ile Ocak ayında dinleyicileri ile buluşan Müzenin, ilk 6 aylık konser programı da belli oldu. Satranç Müzesi’nin iki yıldır gönüllü olarak sanat danışmanlığını üstlenen Hacettepe Üniversitesi Konservatuvarı Piyano Anasanat Dalı Öğretim Üyesi Prof. Yeşim Alkaya Yener Ankaralı müzikseverleri sezon boyunca düzenledikleri programlara davet ederek, “Ortaçağdan, Klasik, Romantik, Modern, Halk müziği ve Jazz’a kadar uzanan geniş müzik yelpazesi ile kulaklarınızın pasını sileceğiz. Her konuğumuzun, kendini bulacağı ve ruhunu doyuracağı içerikler ile programımızı hazırladık. Satranç Müzesi, müzik için çok etkileyici bir atmosfere sahip. 2019 yılında, müzikseverlerin tek adresi Satranç Müzesi olacak” dedi.

Gökyay Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı ve Müzenin kurucusu Akın Gökyay ise 2019 konser sezonuna ilişkin şu değerlendirmelerde bulundu:

“Çok değerli müzisyenlerin katkıları ile hazırladığımız konser programımız mevcut. Müzemizde, müziğin çok farklı ve özel bir yeri var. Potansiyel bir dinleyici kitlemiz de oluşmuş durumda. Amacımız, her misafirimizin buradan mutlu ve keyifli bir şekilde ayrılması… Sanata ve sanatçıya önem veriyoruz. Konser programlarımızın içerisine genç müzisyen arkadaşlarımızı da değerlendirerek onları destekliyor ve zevkle dinliyoruz. Sanatçılarımız, Müzemizin rengi” değerlendirmelerinde bulundu.

NOTALAR İLE FARKLI DÖNEMLERDE YOLCULUK

23 Şubat saat 18.00’de Aşkı Opera topluluğunun konseri ile dinleyicileri ‘aşkın yollarında gezintiye çıkaracak olan Müze, özel gün müzik programları ve sürpriz müzisyenleri ile Başkentli müzikseverlere keyifli zamanlar yaşatacak. “Dolu dolu bir konser sezonu yaşayacağız” diyen Yeşim Alkaya Yener konserler hakkında şu bilgileri verdi:

“Ocak ayında ‘Yeni Yılın İlk Sesleri’ isimli konserimizle 2019’a merhaba dedik. 23 Şubat’ta Aşkı Opera, 9 Mart’ta Yıldız İbrahimova’nın Dünya Kadınlar Günü’ne özel konseri ile, 30 Mart’ta Bahar temalı konserle, 27 Nisan’da Baroktan Günümüze Gitar ve Keman düetleriyle, 19 Mayıs’ta Gençlik Bayramımıza özel konserle, 25 Mayıs’ta Ortaçağ müziğiyle, 29 Haziran’da 20. Yüzyıl Flüt ve Piyano eserlerinden seçmelerle misafirlerimizle birlikte olacağız. Farklı enstrümanların eşsiz tınıları, zengin repertuarlar ile sezon boyunca müzik ziyafeti yaşatacağız. Bu yıl şehir içi, şehir dışı, gerekse yurtdışından olmak üzere birçok değerli sanatçımız konser vermek için Satranç Müzesi’ne geliyor. Bizler de kendilerini böylesine özel ve değerli bir müzede ağırlayacak, dinleyicilerle buluşturacak olmaktan mutluluk duyuyoruz.

Aşkı Opera’da aşkın yollarına adanmış yapıtları, Dünya Kadınlar Günü’nde Klasik Caz ve Balkan müziğinin birleşimini, Bahar Konseri ile sevilen ünlü Napoliten şarkılarının yansıra Azeri şarkılar ve türküler derlemesini, Barok’tan Günümüze Gitar ve Keman düetlerini, 19 Mayıs özel konserinde genç sanatçılarımızın şan konserini, Ensemble Galatia grubundan Ortaçağ seküler müziğini ve 20. Yüzyıl Flüt ve Piyano eserlerinden seçmeleri ile müzikseverin ruhunu doyuracağız.”

“SATRANÇ MÜZESİ, MÜZİK İÇİN MÜKEMMEL BİR ATMOSFER”

Müziğin her döneminden icraları duyurmaya çalıştıklarını vurgulayan Yener, Satranç Müzesi’ne ilişkin şöyle devam etti:

“Guinness rekorlu bir Müzede, dünyanın çok çeşitli ülkelerinden ve kültürlerinden gelen, onların karakter, renk ve geleneklerini yansıtan satranç taşları arasında, yine dünyaca ünlü farklı bestecilerin müziğini dinlemek ve farklı ülkelerin enstrümanları ile tanışabilmek için daha mükemmel bir ortam nasıl olabilir? Müze, sanatçı ve dinleyicilere mükemmel bir atmosfer yaratıyor. Burası, müziği ve sanatı bir araya getirmek için mükemmel bir atmosfer. Sayın Akın Gökyay’ın, Ankara’ya verebileceği en güzel armağan olarak değerlendiriyorum.”

Continue Reading

Bi Tutam Fikir, söyleyecek sözleri olup bunları paylaşmak için bir araya gelen bir ekibin ürünü. Bir Tutam Fikir olarak sadece sevdiğimiz şeyleri paylaşıyoruz. Umarız tüm fikirlerimiz ve yazılarımız sizin için okuması keyifli anlara dönüşür.

More in Kültür & Sanat

To Top