Connect with us

Turnusol’dan Yeni Oyun: “İmdaaat ! Ayı Beni Yiyor”

Kültür & Sanat

Turnusol’dan Yeni Oyun: “İmdaaat ! Ayı Beni Yiyor”

“Ben bir Homo Sapiens’im, İnsanım ve bu gezegeni İnsanlar yönetir. Tabiat bizim kölemizdir ve Tabiat bizim sandviçimizdir. Tabiat bize taze Jumbo Yengeç, Kral Somon balığı ile mini barlarımız için egzotik ahşap tedarik edebilir ve Tabiat bununla tatmin olabilir ama hayır, Tabiatın haddini bilmesi gerekir. Tabiat değil mi işte, illa haddini aşacak. Öyleyse benden günah gitti: Tabiat, kovuldun!..”

2011 yılında kurulan ancak bir süredir faaliyetlerine ara veren Turnusol, yeni sezona Amerikalı yeraltı edebiyatı yazarı Mykle Hansen’in aynı adlı romanından sahneye uyarladığı “İmdaaat ! Ayı Beni Yiyor” isimli tek kişilik oyunla tekrar merhaba dedi.

Ekip Ruhunu Pekiştirme etkinliği kapsamında gerçekleştirilen avlanma sırasında Range Rover’ının altında mahsur kalan şirket yöneticisi Mark Pushkin’in anlatısını konu alan oyun, erkek egemen bakış çerçevesinde, modern insanın tüketim hırsı ve kendini tabiata üstün gören tutumuna ironi ile yaklaşan tek kişilik bir absürd-komedi.

“Tabiat yeni bir savaş için kaşınmaya başladı ve Rover’ımın gösterge paneli üzerine yemin ederim ki savaşın ne olduğunu ona göstereceğim.”

Altıkırbeş Yayınları tarafından yayınlanan romanın sahne uyarlaması ve rejisi, aynı zamanda Yeditepe Üniversitesi Tiyatro Bölümü öğretim üyesi Dr. Arda Öztürk tarafından üstlenildi. Genç oyuncu Umut Çınar tarafından performe edilen oyunun ışık tasarımı Ömer İzgin, müzikleri Buse Şimşek, afiş ve görsel tasarımı ise Çağlar Bıyıkoğlu’na (Bıyıkof) ait.

1 Mart 2022’de TiyatrOps’da prömiyerini yapan ve Mart ayında Koma Sahne’de sahnelenen oyun 10 Nisan 2022’de Ankara Tatbikat Sahnesi, 20 Nisan 2022’de ise Kadıköy Koma Sahne’de seyircisi ile buluşmaya devam edecek.

Etkinlik biletleri için www.tiyatrolar.com.tr adresi ziyaret edilebilir.

Yazan: Mykle Hansen
Çeviren: Tuğçe Yapıcı
Reji/Dramaturji: Arda Öztürk
Müzik: Buse Şimşek
Işık Tasarım: Ömer İzgin
Yönetmen Yard: Hilmi Ahiska
Proje Asistanı: Yiğit Çevik
Afiş Tasarım: Bıyıkof

Altıkırkbeş’in izni ile sahneye uyarlanmıştır.

instagram.com/tiyatro.turnusol

Continue Reading

Bi Tutam Fikir, söyleyecek sözleri olup bunları paylaşmak için bir araya gelen bir ekibin ürünü. Bir Tutam Fikir olarak sadece sevdiğimiz şeyleri paylaşıyoruz. Umarız tüm fikirlerimiz ve yazılarımız sizin için okuması keyifli anlara dönüşür.

More in Kültür & Sanat

To Top