Connect with us

Yakaranlar’ı Dinleyin, İzleyin!

Kültür & Sanat

Yakaranlar’ı Dinleyin, İzleyin!

DÜNYANIN EN ESKİ OYUNLARINDAN ‘YAKARANLAR’, İLK KEZ TÜRKÇE OLARAK 8 MART’TA DasDas’TA PRÖMİYERİNİ YAPACAK!

“Hayat çok kısa bir andır; o anı acılardan kaçınarak çabuk ve kolay geçirmeliyiz.”

Kapılarını tiyatroseverlere açtığı günden bu yana kapalı gişe oyunlar sahneleyen “DasDas”, uluslararası bir projeye imza atıyor.

Aisykhylos’un 2500 yıl önce yazdığı ve bugüne kadar dünyanın dört bir yanında seyircilerle buluşan ‘Yakaranlar’, 8 Mart’ta “DasDas”ta prömiyerini yapacak.

İstanbul Batı Ataşehir’de açıldığı günden bu yana önemli tiyatro metinlerini sahnesine taşıyan “DasDas”, uluslararası bir prodüksiyona imza atmaya hazırlanıyor. The Guardian ve The Times gibi prestijli yayınlardan tam not alan, bugünün en evrensel sorununu mercek altına alarak yurt dışında pek çok ülkede sahnelenen “Yakaranlar” yönetmen Ramin Gray, müzik direktörü John Browne ve koreograf Sasha Milavic Davies’in iş birliği ile “DasDas”ta tiyatro severlerle buluşacak.

Arif Pişkin, Didem Balçın, Mert Fırat ve Volkan Yosunlu rejisindeki oyunun koreografisi Çıplak Ayaklar Kumpanyası’ndan Büşra Firidin’e aitken, müzikler ise Vedat Yıldırım imzasını taşıyor. Dünyada da kendini kanıtlamış Masis Aram Gözbek ise müzik direktörü olarak oyunda yer alıyor.

Aisykhylos tarafından 2500 yıl önce yazılan ve dünyanın en eski oyunlarından biri olan ‘Yakaranlar’, 11’inci yüzyıla kadar Bizans topraklarında korunmuştur, şimdi de Floransa’da bir kütüphanede saklanmaktadır.

Binlerce yıl sonra yeniden doğduğu topraklara dönen metin, Mısır’dan Yunanistan’a kaçabilmek için vatanlarını terk ederek bir tekneye binen 50 cesur kadının mücadelesini anlatmaktadır. Aysun Şişik tarafından ilk kez Türkçe’ye çevrilen oyunda çeşitli yaşlardan 6 profesyonel ve 44 amatör olmak üzere toplam 50 oyuncu yer alıyor.

Aralarında Afife Jale ödüllü genç oyuncu Edip Tepeli ve şu an ‘Ufak Tefek Cinayetler’ dizisinde rol alan başarılı oyuncu Hayal Köseoğlu’nun da yer aldığı ‘Yakaranlar’, insan haklarına, cinsiyet eşitliğine ve günümüzün de en büyük sorunu olan mülteci olma konularına parmak basacak.   

8-12-19-26 Mart tarihlerinde DasDas’ta sahnelenecek oyunda, tiyatroseverler korunma ve yardım umuduyla Argos devletine sığınma talebinde bulunan 50 genç ve cesur kadının seslenişine kulak verecekler.

 

Continue Reading

Bi Tutam Fikir, söyleyecek sözleri olup bunları paylaşmak için bir araya gelen bir ekibin ürünü. Bir Tutam Fikir olarak sadece sevdiğimiz şeyleri paylaşıyoruz. Umarız tüm fikirlerimiz ve yazılarımız sizin için okuması keyifli anlara dönüşür.

More in Kültür & Sanat

To Top