Connect with us

bitutamfikir’den Mart Ayı İstanbul Etkinlik Rehberi

Kültür & Sanat

bitutamfikir’den Mart Ayı İstanbul Etkinlik Rehberi

İstanbul’a kar ile beraber gelen bahar mevsiminin ilk ayında bakalım biz İstanbulluları hangi kültür sanat etkinlikleri bekliyor. Yine hepsi birbirinden eğlenceli, dolu dolu kültür sanat etkinliklerine hazırsanız İstanbul mart ayı etkinlik rehberi başlıyor.

Kısa Film Kolektifi Festivali, 1-16 Mart

İstanbul mart ayı etkinlik rehberimizin ilk sırasında bu sene 3. kez düzenlenen Kısa Film Kolektifi Festivali var. Kısa film tutkunlarının merakla beklediği etkinlik 1-16 Mart tarihleri arasında Kadıköy Barış Manço Kültür Merkezi’nde sevenleri ile buluşacak. Hem yurt içinden hem de yurt dışından önemli kısa filmlerin izlenebileceği Kısa Film Kolektifi Festivali’nde ayrıca; Kolektif Muhabbet söyleşilerini ve Görüntünün Yolculuğu sergisini de kaçırmamanızı tavsiye ederiz.

Sam Paganini 02 Mart

İstanbul mart ayı etkinlik rehberimizin ikinci sırasında techno sahnelerinin yeni yıldızı Sam Paganini’nin performansı var. İstanbul’da çıktığı her organizasyondan biletlerin günler öncesinden tükendiği İtalyan DJ Sam Paganini 02 Mart’ta yine İstanbullu dinleyicileri ile buluşmaya geliyor. Zorlu PSM sahnesinde izleyebileceğiniz etkinliğe, uluslararası platformlarda bizi başarıyla temsil eden DJ ve prodüktör Ferhat Albayrak da eşlik edecek. Dünyaca ünlü festivallerde ve kulüplerde her zaman aranan bir isim olan Sam Paganini’nin muhteşem İstanbul performansını kaçırmayın deriz.

Mika Tajima 3 Mart

İstanbul mart ayı etkinlik rehberimizde sırada sıra dışı sergilere imza atan Japon – Amerikalı sanatçı Mika Tajima’nın Esir isimli sergisi var. 3 Mart  – 19 Ağustos tarihleri arasında görülebilecek sergiyi Borsan Contemporary’de ziyaret edebilirsiniz. Etrafımızda bizi çevreleyen görünmez güçlerin hayatlarımıza nasıl etki ettiğini dört farklı çalışma ile bizlere sunan Mika Tajima; yine ziyaretçilere unutulmazı deneyimleme fırsatı sunuyor. Negatif Entropi, Merdiyen (İstanbul), Güçlü dokunuş (Manu Dextra Sinistra, Yatay) ve İnsan Sentezi (İstanbul) çalışmalarının görülebileceği sergi; hayata farklı yönlerden bakmak ve birkaç saatliğine de olsa başka bir dünyada gibi hissetmek isteyen herkesi bekliyor. Mika Tajima’nın sıra dışı dünyasına dahil olmak için bu etkinliği kaçırmamanızı şiddetle tavsiye ediyoruz.

Akbank Sanat 25. Yıl Konserleri Joachim Kühn Trio “Beauty & Truth” 7 Mart

İstanbul mart ayı etkinlik rehberinin bir diğer ismi ise Akbank Sanat 25. Yıl Konserleri serisinde sahne alacak olan Joachim Kühn oluyor. Ünlü Alman piyanist ve caz yıldızı Joachim Kühn 2015 yılında kontrbasçı Eric Jennings ve baterist Eric Scaefer ile kurduğu Joachim Kühn New Trio olarak, 7 Mart gecesi Akbank Sanat’ta sahne alacak. Zamanın ötesindeki çağdaş caz müziği ile dinleyicilerin başını döndürmeye hazırlanan piyanistin bu sene 73. Yaşına bastığını da söylemeden geçemeyeceğiz. Her zaman deneyselliği, açık görüşlülüğü ve öğrenmeye olan merakını en üst seviyede tutan piyanist, bunu müziğine başarılı bir şekilde yansıtıyor. Hem klasik Doğu Alman piyanisti hem de Paris, Los Angeles ve Hamburg’tan şekillenen modern ezgileri ile büyüleyici bir gece geçirmek isteyen İstanbullu caz severlere bu organizasyonu kaçırmamalarını öneriyoruz.

Notre Dame De Paris 09 Mart – 25 Mart

Dünyanın en önemli müzikallerinden biri olan Victor Hugo’nun yazdığı ölümsüz aşk hikayesini anlatan Notre Dame De Paris Müzikali, 9 – 25 Mart tarihleri arasında Zorlu PSM sahnede sevenleri ile buluşmaya hazırlanıyor. İstanbul mart ayı etkinlik rehberinin en beklenen etkinliklerinden biri olan Notre Dame De Paris müzikali, orijinal dili olan Fransızca’da sahnelenecek. Müzikalin hepsi birbirinden kült olan müziklerini orijinal dilinde ve canlı olarak dinleme fırsatı bile bu müzikali kaçırmamamız için yeter de artar diye düşünüyoruz. 

Gösterildiği her ülkede biletleri tükenen ve şimdiye kadar 20 den fazla ülkede 4500’den fazla sergilenen müzikal için ne desek az. Victor Hugo’nun Notre Dame’ın Kamburu adlı romanından uyarlanan eser; dünyanın en çok izlenen müzikalleri arasında başı çekiyor. İstanbul’da daha önce yine Zorlu PSM sahnesinde İngilizce olarak sahnelenen müzikal, 9 – 25 Mart tarihleri arasında toplam 21 performans gerçekleştirecek. Dünyaca ünlü bu müzikali kaçırmamanızı şiddetle tavsiye ediyoruz.

Yasemin Mori 16 Mart

İstanbul mart ayı etkinlik rehberinde 10.yılını Estrella adlı albümü ile kutlayan sanatçı Yasemin Mori var. 16 Mart gecesi Zorlu PSM’ de Estrella albüm lansmanı ile sevenleri ile buluşmaya hazırlanan Yasemin Mori’nin 4. Albümü olan bu albüm aynı zamanda 10. Müzik yılını da kutladığı bir albüm oluyor. Albümün tüm şarkılarının söz ve müziğinin kendisine ait olduğu sanatçının dinleyicilerini coşkulu ve havada aşk kokusu olan parçalar bekliyor. İspanyolcada kendine güveni tam olan ve sözünü sakınmayan kadın anlamına gelen albüm adı Estrella’dan anlaşılacağı gibi güçlü kadının aşk yorumları bekliyor biz müzikseverleri. Çıkış parçası Estirelim Mi olan albümün lansman gecesine katılmak için ajandanızda 16 Mart’ı boşaltmayı unutmayın.

Saint Petersburg Ballet Theatre 16 Mart – 18 Mart

İstanbul mart ayı etkinlik rehberinin sıradaki durağı dünyaca ünlü bale topluluğu Saint Petersburg Ballet Theatre’ın Kuğu Gölü ve Uyuyan Güzel performansları oluyor. 16 – 17 Mart tarihlerinde Kuğu Gölü’nü ve 18 Mart tarihinde de Uyuyan Güzel performanslarını izleyebileceğiniz Saint Petersburg Ballet Theatre bale topluluğu TİM Show Center’da bale severlerle buluşacak. Dünyadaki sayılı klasik bale topluluklarından olan grubun iki önemli eseri sergileyeceği bu muhteşem performansları sakın kaçırmayın. 6 kıtada yılda 200’den fazla gösteriye hayat veren ünlü klasik bale topluluğu ile büyüleyici birkaç gece geçirmeye hazırsanız zaman kaybetmeden biletlerinizi almanızı öneririz.

Can Atilla 57. Alay Gelibolu Senfonisi 18 Mart

18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü’ne özel İstanbulluları bekleyen etkinlik ise; Can Atilla’nın Çanakkale Zaferi’nin 100. Yılında bestelediği 57.Alay Gelibolu Senfonisi oluyor. Önemli eserlere imza atan Can Atilla’nın eserleri yurt içinde ve yurt dışında pek çok kez sahnelenmiştir. Ayrıca çeşitli tiyatro oyunları için bestelediği müziklerle de birçok önemli ödülün sahibi olmuştur. Ünlü besteci ve keman sanatçısı Can Atilla’nın bestelediği ve dört bölümden oluşan bu senfonisini dinlemek için İş Sanat’a konuk olabilirsiniz.

Akbank Kısa Film Festivali 19-29 Mart

Artık gelenekselleşen Akbank Kısa Film Festivali bu sene 14.süyle karşımızda. Sosyal medya platformlarına birbiri ardına eklenen story özellikleri ile hayatımızın her anını kısa film izleyerek yaşadığımız olgusu üzerinde duran Akbank Kısa Film Festivali; her sene olduğu gibi bu sene de yerli ve yabancı kısa filmlerle izleyicileri buluşturmak için sabırsızlanıyor. 19 – 24 Mart tarihleri arasında oldukça yoğun bir programa sahip olan festival Akbank Sanat’ta kısa film tutkunları ile buluşuyor. Ayrıca festival dahilinde bu sene bir de senaryo yarışması düzenleneceğini belirtelim.

Joris Voorn 23 Mart

İbiza’nın ve dünyaca ünlü elektronik festivallerinin ve kulüplerinin 1 numaralı tercihi DJ Joris Voon İstanbullu hayranları ile buluşmak için geliyor. Hollandalı DJ techno ve tech house türünde gerçekleştirdiği performansları ile her geçen gün hayran kitlesini arttırmaya devam ediyor. 20’li yaşlarda başladığı müzik kariyerini her sene başarılarını katlayarak devam ettiren DJ, 2014 yılında çıkardığı albümü ile de Billboard Magazine tarafından yılın en iyi elektronik müzik albümü ödülünü almıştı. 23 Mart gecesi Zorlu PSM’ de sahne alacak.  Elektronik müzik tutkunlarının sabırsızlıkla beklediği bu performansı siz de kaçırmak istemiyorsanız, yerinizi şimdiden ayırtmayı unutmayın.

Continue Reading

Bi Tutam Fikir, söyleyecek sözleri olup bunları paylaşmak için bir araya gelen bir ekibin ürünü. Bir Tutam Fikir olarak sadece sevdiğimiz şeyleri paylaşıyoruz. Umarız tüm fikirlerimiz ve yazılarımız sizin için okuması keyifli anlara dönüşür.

More in Kültür & Sanat

To Top