Connect with us

Akademik Düzeyde Otizm Eğitimleri

Genel

Akademik Düzeyde Otizm Eğitimleri

Maltepe Üniversitesi, toplumda engelli bireylerin sorunsuz bir şekilde yaşayabilmeleri adına yaptığı iş birliklerine bir yenisini daha ekliyor. Üniversite bu kez,  ‘otizm spektrum bozukluğu’ olan çocukların erken tanısının konulması, özel eğitimi ile topluma kazandırılması amacıyla kurulan Tohum Otizm Vakfı ile iş birliği yapıyor. Bu iş birliği ile “Otizmli Bireylerin Eğitimi Sertifika Programı” kapsamında, otizm eğitimleri akademik düzeyde verilecek.

Protokol imza töreni, Maltepe Üniversitesi Marmara Eğitim Köyü, Marma Otel İstanbul’da 22 Ocak Salı günü saat 14.00’te yapılacak. Maltepe Üniversitesi ve Tohum Otizm Vakfı yetkililerini buluşturan toplantı, basına açık şekilde gerçekleşecek.

“Otizmli Bireylerin Eğitimi Sertifika Programı” ‘na kayıt olanlara verilecek olan eğitimler şöyle: ‘Otizm: Özellikler, Tanılama ve Eğitim’, ‘Uygun Davranışları Artırma Teknikleri’, ‘Uygun Olmayan Davranışları Azaltma Teknikleri’, ‘Davranış Sorunlarıyla Başa Çıkma’, ‘İletişim Becerilerinin Kazandırılması’, ‘Alternatif ve Destekleyici İletişim Becerilerinin Kazandırılması’, ‘Sosyal Becerilerin Kazandırılması’, ‘Oyun Becerilerin Kazandırılması’, ‘Temel Becerilerin Kazandırılması’ ve ‘Akademik Becerilerin Kazandırılması’. Tüm bu eğitimler hem akademik olarak anlatılacak hem de uygulamalı şekilde gösterilecek.

Otizmin bilinen tek çaresi, erken tanı ile yoğun, sürekli, özel eğitim!

Bugün doğan her 68 çocuktan biri otizm riski ile dünyaya geliyor. Dünyada her 20 dakikada bir çocuğa otizm tanısı konuluyor. Doğuştan gelen ve yaşamın ilk üç yılında fark edilen gelişimsel bir farklılık olan otizmin başlıca belirtileri şöyle: Başkalarıyla göz teması kurmamak, ismi söylendiğinde bakmamak, konuşmada gerilik, parmağıyla ile istediği şeyi gösterememek, akranlarının oynadığı oyunlara ilgi göstermemek, sallanmak, çırpınmak, parmak ucunda yürümek, dönen nesnelere karşı aşırı ilgi ve takıntılı davranışlar. Ailelerin çocuklarında aynı yaştaki diğer akranlarından farklı davranışlar gözlemleniyorsa otizm konusunda uzman bir psikiyatriste başvurmaları gerekiyor. Bilimsel araştırmalar, erken tanı ile doğru bir eğitim eğitim alan çocukların yaklaşık %50’sinde otizmin belirtilerinin kontrol altına alınabildiğini gösteriyor. Hatta böylece, bazı otizmli çocukların ergenlik yaşına geldiklerinde diğer arkadaşlarından farkı kalmıyor.

Continue Reading

Bi Tutam Fikir, söyleyecek sözleri olup bunları paylaşmak için bir araya gelen bir ekibin ürünü. Bir Tutam Fikir olarak sadece sevdiğimiz şeyleri paylaşıyoruz. Umarız tüm fikirlerimiz ve yazılarımız sizin için okuması keyifli anlara dönüşür.

More in Genel

To Top