Connect with us

Almanya’da Noel Haftası

Kültür & Sanat

Almanya’da Noel Haftası

Almanya Noel Pazarları

Noel Pazarları denilince akla ilk gelen ülkelerden biri tabii ki Almanya oluyor. Sizler için bu sefer eski Batı Almanya’nın başkenti ve Beethoven’ın memleketi olan Bonn şehrinin keyifli ve bir o kadar da kalabalık olan Noel pazarlarını gezip, Ortaçağ panayırına katıldık.

Bonn Noel Pazarları

Bonn şehir merkezindeki Noel pazarı, her yıl renkli ışıkları ile parıldıyor ve binlerce ziyaretçi çekiyor.  Özellikle dışarısı soğuk ve karanlık olduğunda sıcak şarap, nefis kurabiyeler ve waffle kokuları havada asılı kalıyor ve sizi tatmaya teşvik ediyor.

Yaklaşık 180 satıcı, Bonn’un şehir merkezinde, tarihi Minster ve Bottlerplatz tarafından çerçevelenen yıllık Noel pazarı için kulübe ve tezgahlarını kuruyor. El işi hediyeler, cam ve tahtadan çok çeşitli yılbaşı ağacı süsleri ve dekorlar, balmumu mumlar, seramik evler, el yapımı mücevherler, deri cüzdanlar ve ahşap çocuk oyuncakları keşfedileceklerin sadece küçük bir parçası.

Bonn Merkez Noel Pazarı

Noel pazarlarının olmazsa olmazı meydandaki büyük çam ağacı ise hem süsleri ile hem de ışıkları ile tüm pazarın ruhunu yansıtıyor. Pazarın tam ortasındaki dönme dolaba ise binmeden dönmeyin, tam tepeden Noel pazarının ışıl ışıl görüntüsü içinizi ısıtacak. Dönme dolabın hemen yanında balık kulübesinde ise ateşte ağır ağır pişen somon balıkları midenizi tam onikiden vuracak! Nefis sosları ile birlikte sunulan ekmek arası bu enfes balığın tadına doyamayacaksınız.

Ahrweiler Noel Pazarı

Bonn’daki ilk Noel pazarı durağımız tarihi dokusu olan Arweiller kasabası oldu. Bu nostaljik şehir sizi yaklaşık 800 senelik kalesi ile karşılıyor.

Ahrweiler’deki tarihi pazar meydanında kurulan Noel pazarı şehri bölgedeki en büyüleyici ve şenlikli yerlerden birine dönüştürüyor. Klasik bir atlı karınca pazarın tam ortasında mükemmel bir şekilde konumlandırılmış, atmosfere oyun ve nostalji hissi katıyor. Pazar çok sayıda kulübe tezgahlar ile düzenlenmiş ve tatil sezonu için dekore edilmiş. Bu tezgahlarda renk renk şekerler, patates ve sosis kızartmaları ve Noel’in vazgeçilmezi sıcak şarap(çocuklar için alkolsüz versiyonu da var) bulabilirsiniz. Yine buradan arkadaşlarınıza gerçek el sanatları ve küçük hediyeler alabilirsiniz.

Romantik bir atmosferi tercih ediyorsanız, Ahrweiler’deki pazarı mutlaka ziyaret etmelisiniz.
Tarihi şehir surları içinde yer alan Noel pazarı çok özel bir ambiyansa sahip, ayrıca advent takviminin üçüncü Cumartesi günü Noel pazarı gece yarısına kadar açık kalıyor.

Ahrweiler Christmas Pazarı

Siegburg Noel Pazarı


3. Noel pazarı durağımız için Bonn’dan sadece birkaç kilometre uzakta olan Siegburg’daki Orta Çağ pazarına gidiyoruz. Burası tamamen farklı bir Noel pazarı havasında; Orta çağlara uzanan otantik tezgahlarda çeşitli zanaatkârlar yeteneklerini sergiliyorlar. Tahta oymacılarından, demir dövme ustalarına, manuel bir atlı karıncadan, sihirbaz ve jonglör gösterilerine kadar o zamanlara ait her şeyi burada görebilirsiniz, üstelik bunu o dönemin giysilerini ve aksesuarlarını giyerek yapıyorlar. Bizi en çok etkileyen kısım da bu oldu.

Orta Çağ’dan kalma bir şehir duvarı ile çevrili olan kırmızı şarap kasabasının kalbindeki bu Noel pazarı farklı zaman geçirmek için oldukça cazip bir yer. Sizlere tavsiyemiz burayı görmeden Bonn’dan ayrılmayın.

Bu kasabanın büyülü atmosferi sizi  Orta Çağ’da yaşıyor hissiyatı veriyor. Akşamları sadece el fenerleri ve mumlar eşliğinde gezilen bu pazar sizi bambaşka diyarlara götürecek.

Siegburg Christmas Pazarı

Continue Reading

More in Kültür & Sanat

To Top