Connect with us

Azade Köker, Almanya’da Türkiye’yi Temsil Ediyor!

Kültür & Sanat

Azade Köker, Almanya’da Türkiye’yi Temsil Ediyor!

Kadınlara seçme ve seçilme hakkının verilmesinin 100. Yılı, Türk Sanatçı Azade Köker de dâhil olmak üzere Berlin’de 19+1 kadın sanatçının katıldığı sergi ile kutlandı.

Berlin Reichstag’ın Parlamento Lobisi’nde gerçekleşen kutlamaya sanatçı Azade Köker, özel bir resim kolajıyla katıldı. Açılışını Parlamento Başkanı Wolfgang Schäuble, Küratörlüğünüde Alman Bundestag Sanat Koleksiyonu Küratör Yardımcısı Kristina Volke’nin gerçekleştirdiği sergide Azade Köker, kadınların seçme ve seçilme hakkı ile ilgili olarak hazırlamış olduğu kağıt kesiği ve fotoğraf kolajı çalışmasıyla yer aldı. Sanatçının bu çalışmasının merkezinde, 1918 Kadın Hareketi’nin iki kahramanı, ilk sosyalist politikacılardan Marie Juchacz ve kadınların seçme ve seçilme hakkının tanınması için büyük mücadele veren Elisabeth Kirschmann-Roehl’in yer alması dikkat çekti.

Azade Köker, her iki kadını da, 1918’deki kadın mücadelesini hatırlatan bir resim kolajının merkezinde gösteriyor. Merkezdeki bu tek figürün motifi, sıralamada isimsiz bir kitle ve dolayısıyla kadın seçim hakları mücadelesine katılan birçok kadın ve erkek için bir sembol haline dönüşmektedir.

Bu sergi , 27 Mart’a kadar Berlin Reichstag Binası Parlamento Lobisi’nde ziyaret edilebilecek.

Azade Köker Hakkında

Azade Köker (1949’da İstanbul’da doğdu) İstanbul Güzel Sanatlar Akademisi Seramik Bölümünübitirdikten sonra, Berlin’de Güzel Sanatlar Akademinde Heykel ve Tasarım üzerine 5 yıl doktora yaptı. Doktorası sırasında Berlin’de atölyesini kurdu. Son 10 yılda Braunschweig Teknik Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü’nde profesör ve direktördü. Azade Köker kimlik ve aidiyet konularıyla ilgilenen, Berlin ve İstanbul’da dönüşümlü olarak yaşayan, bir Türk heykeltıraş ve ressamdır. Çalışmaları birçok halka açık ve kurumsal koleksiyonlarda mevcuttur, örneğin Akbank İstanbul;İstanbul Menkul Kıymetler Borsası Girişi;İstanbul Modern Sanatlar Müzesi; Londra’daki British Museum; Berlin Galerisi, İstanbul’daki Elgiz Çağdaş Sanat Müzesi ve Wisconsin’deki John Michael Kohler Sanat Merkezi. Kendisi kamusal alanda çok sayıda çalışma gerçekleştirdi ve Darmstadt Sanat Ödülü (1985) ve Alman Eleştirmenler Birliği’n Görsel Sanatlar için Eleştirmen Ödülü (1986) dahil olmak üzere birçok ödül aldı. Kendisi Berlin ve İstanbul’da yaşıyor ve çalışıyor.

Continue Reading

Bi Tutam Fikir, söyleyecek sözleri olup bunları paylaşmak için bir araya gelen bir ekibin ürünü. Bir Tutam Fikir olarak sadece sevdiğimiz şeyleri paylaşıyoruz. Umarız tüm fikirlerimiz ve yazılarımız sizin için okuması keyifli anlara dönüşür.

More in Kültür & Sanat

To Top