Connect with us

Beyaz Perdede Stephen King Romanları

Kültür & Sanat

Beyaz Perdede Stephen King Romanları

Stephen King’in klasikleşen romanlarından IT’nin sinemaya uyarlanacağı uzun zamandır biliniyordu ve nihayet ilk fragman yayınlandı ve ikinci gününde 246 milyon kez izlendi. Film iki bölüm halinde yayınlanacak. 8 Eylül’de vizyona girecek olan filmin yönetmenliğini Andrés Muschietti üstleniyor. Oyuncu kadrosunda ise Bill Skarsgård, Jaeden Lieberher, Finn Wolfhard ve Wyatt Oleff yer alıyor.

IT’den yola çıkarak gerilim ve korku türünün en önemli yazarlarından olan Stephen King’in romanlarından uyarlanan diğer filmlere hep beraber göz atalım.

The Green Mile-Yeşil Yol

Yönetmen ve senaristliğini Frank Darabont’un üstlendiği film romandan aynen uyarlanmıştır. İdamlıklar koğuşuna iki kız çocuğuna tecavüz etme suçuyla getirilen dev görünümlü John Coffey (Michael Clarke Duncan),bu suçlamaya karşın tertemiz bir kalbe sahiptir. Gardiyan Edgecomb (Tom Hanks) ve diğer mahkumlar zamanla John Coffey’nin psişik güçlere de sahip olduğunu görecek ve tecavüzü onun yapmadığına inanmaya başlayacaktır. Fakat idam kararı verilmiştir bir kere…

The Shining-Cinnet

Stanley Kubrick’in yönetmenliğini yaptığı filmde yazar Jack Torrance(Jack Nicholson), eşi (Shalley Duval) ve oğluyla birlikte bir dağ oteline bakıcılık işi yapmak üzere yerleşir. Sezonluk otelde tek başlarına kalan aile, uzun süren yalnızlık süreciyle değişmeye başlar ve otel korkunç bir labirente döner. The Shining, Kubrick’in sembolik anlatım tarzından dolayı hâlâ üzerinde tartışmalı bir film. Öyle ki bu filmi inceleyen başka bir film daha bulunuyor: “Room 237”.

Misery-Ölüm Kitabı

Popüler roman yazarı Paul Sheldon (James Caan), bir trafik kazası yapar ve gözlerini Annie Wilkes (Kathy Bates)’in evinde açar. Annie romanlarındaki ana karakter Misery’nin fanatik bir hayranıdır ve karakterin romanda ölmesi onu çılgına çevirir. Yazarı bir yatağa bağlayarak onu, hikayeyi kendi istediği gibi yazmaya zorlar. Bunun için işkence etmekten de kaçınmayacaktır.

Rita Hayworth and Sahwshank Redemption-Esaretin Bedeli

Frank Darabont tarafından uyarlanan roman, işlemediğ bir suçtan dolayı müebbet cezası alan mahkum Andy Dufrense(Tim Robbins)’in hapishaneye girdikten sonra haksız yere içerde geçirdiği yıllarda, özgürlüğünü kazanma mücadelesini işler. Morgan Freeman’ın Red karakterini canlandırdığı film 7 dalda Oscar’a aday gösterilmişti.

Secret Window/Secret Garden-Gizli Pencere

King’in Gece Yarısını Dört Geçe adlı kitabındaki öyküden uyarlanan filmin yönetmeni David Koepp. Başrollerde Johnny Depp,John Turturro,Mario Bello yer alıyor. Gerilim romanları yazan Mort Rainey(Johnny Depp), eşiyle boşanma aşamasına gelmiştir. Sıkıcı ve tekdüze hayatının ortasına birden giren psikopat John Shooter (John Turturro) ona, romanını çaldığını söyler. Romanını geri alabilmek için her türlü kötülüğü yapabileceğini gösterdikçe Rainey de bu adamla mücadelede kendi sinsi yanlarını ve adamı kendisinden bile daha çok tanıdığını görmeye başlar.

Continue Reading

Bi Tutam Fikir, söyleyecek sözleri olup bunları paylaşmak için bir araya gelen bir ekibin ürünü. Bir Tutam Fikir olarak sadece sevdiğimiz şeyleri paylaşıyoruz. Umarız tüm fikirlerimiz ve yazılarımız sizin için okuması keyifli anlara dönüşür.

More in Kültür & Sanat

To Top