Connect with us

bitutamfikir’den Ocak Ayı İstanbul Etkinlik Rehberi

Kültür & Sanat

bitutamfikir’den Ocak Ayı İstanbul Etkinlik Rehberi

Yeni yıla kültür ve sanat dolu bir başlangıç yapmak isteyen İstanbullular için, ocak ayı İstanbul etkinlik rehberimiz geliyor! 2017’den beklediğini bulamayanlar, tiyatroya, sinemaya, sergiye, festivale, müzikale, konsere, baleye, operaya ve daha fazlasına doyamayanlar 2018 bomba gibi bir başlangıç yapmanız için geliyor. İstanbul ocak ayı etkinlik rehberi, hepsi birbirinden iyi performansa sahip müzikaller, tiyatrolar, festivaller, sergiler ve gösteriler ile dolu… İşte İstanbul ocak ayı kaçırılmaması gereken etkinlikler listesi…

Damdaki Kemancı 2/3/25/26 Ocak

İstanbul ocak ayı etkinlik rehberi bir Broadway başyapıtı ile bizi karşılıyor. Broadway’de aralıksız 8 yıl boyunca yayınlanan Damdaki Kemancı, Zorlu PSM’nin ilk Türkçe Müzikal yapımı olarak karşımıza çıkıyor. Usta oyuncularla dolu harika bir kadroya sahip olan müzikalde, oyuncular kadar kostümler ve dekor da ses getirecek gibi gözüküyor. İstanbul ocak ayı kaçırılmaması gereken etkinliklerinden biri olan Damdaki Kemancı, uzun süre hafızalarımızdan silinmeyecek görsel ve işitsel bir şölen vaat ediyor. Müzikal tarihinin en sık sergilenen ve en fazla dile çevrilen bu eseri ile İstanbullular harika bir yeni yıl başlangıcı yapmış olacaklar.

Woyzeck Masalı 04 Ocak

Ocak ayında İstanbulluları bekleyen bir diğer müzikal ise Woyzeck Masalı…  Erdal Beşikçioğlu yönetmenliğinde bir rock müzikali olarak karşımıza çıkan Woyzeck Masalı UNIQ Hall sahnesinde sahnelenecek. İnsan olmak olgusu üzerinde duran müzikal; ahlak, erdem ve iyilik kavramları üzerinden insan olmayı irdeliyor. Tepeteklak olan bir dünyada hala insan olarak kalabilmek mümkün müdür, insanlık sınırını geçmeden önce ne kadar savaşacak gücümüz var? Sıradanlıktan sıkılmış bünyelere ilaç gibi gelecek bu müzikal de, yine yeni yıla monotonluktan uzak bir başlangıç yapmak isteyenler için iyi bir tercih olacaktır.

Arzu Tramvayı 4/10/12/18/24 Ocak

İstanbul ocak ayı etkinlikleri, bir diğer Broadway klasiği olan Arzu Tramvayı ile devam ediyor. Zorlu PSM sahnesinde izleyebileceğimiz Arzu Tramvayı;  Zerrin Tekindor, Onur Saylak, Şebnem Bozoklu ve İbrahim Selim’den oluşan oyuncu kadrosu ile göz dolduruyor. Yönetmenliğini Hira Tekindor’un üstlendiği yapım, tiyatro için bir dönüm noktası olarak kabul ediliyor. Türkiye’de ilk kez 1982 senesinde Yıldız Kenter ve Müşfik Kenter tarafından sahnelenen bu dünya klasiğinin yeniden sahnelenmesini bekleyenler şimdiden yerlerini ayırtmayı unutmasınlar.

Demonation Festivali 05/06/07 Ocak

İstanbul ocak ayı etkinlik rehberine yılın ilk festivali ile devam ediyoruz. Yaz aylarında hızlarına yetişemediğimiz festivaller, kışın hızlarını biraz düşürüyor ve kendilerini özletiyorlar. İşte, Demonation Festivali de festival ruhunu özleyen bünyelere çok iyi gelecek bir kadro ile 05/06/07 Ocak tarihleri arasında İstanbullu müzikseverlerle buluşmaya hazırlanıyor. Hem Anadolu yakasında hem de Avrupa yakasında farklı noktalarda gerçekleşecek olan festival, güzel bir sene geçirmek için gereken enerjiyi biz İstanbullulara depolatacak gibi duruyor.

Anadolu Ateşi 12/13 Ocak

Anadolu Ateşi 5000.kez yanmak üzere yola çıkıyor. 17.yılını İstanbul’da iki gösteri ile kutlayacak olan dans topluluğu, büyük bir prodüksiyon ile seyircilerin karşısına çıkmaya hazırlanıyor. 12 ve 13 Ocak tarihleri arasında Ülker Sports Arena’da gerçekleşecek olan gösteri, 13 Ocak gösterisi ile 5000. gösterisini yapmış olacak. Dünyaca ünlü dans toplulukları arasında gösterilen ve bugüne kadar 100’den fazla ülkede 50 milyonu aşkın seyirci ile buluşan Anadolu Ateşi’nin bu özel gösterisi için biletler tükenmeden harekete geçmekte fayda var!

Düş Bozumu 12 Ocak – 04 Şubat

Ozan Ünal’ın Düş Bozumu adını verdiği heykel sergisi, İstanbul ocak ayı etkinlik rehberimize yılın ilk sergisi olarak giriyor. Gittikçe modernleşen, teknolojikleşen ama bizi yalnızlaştıran yeni dünya düzenindeki yerimizi sorgulayan, bir yandan özümüzün ne kadar değerli olduğunu vurgulayan ama diğer yandan bizi kalıplara sokmaya çalışan bu dünyada; kırılgan bedenlerimizi korumak için demirden zırhlarla dolaştığımızı anlatan sergi 12 Ocak – 04 Şubat tarihleri arasında izlenebilir.

İstila 18/30 Ocak

2018’e, 2017’nin en iyi oyunu seçilen İstila ile merhaba demek iyi olur dedik ve İstila’yı İstanbul ocak ayı etkinlik rehberimize ekledik. Zorlu PSM’de seyircisiyle buluşacak olan film, kimlik algısına gönderme yapıyor. Bazen espirili, kimi zaman rahatsız edici ve zaman zaman da dokunaklı bir şekilde çevrelenmiş hikayesi ile izleyenleri sahneye kilitleyen oyun, İstanbul ocak ayı kaçırılmaması gereken etkinliklerinin başında geliyor. Çocukluğumuzdan beri kendimize sorduğumuz; kimlik, ırk ve dil kavramlarını başarılı bir şekilde işleyen oyun, zihinlerde kalıcı ve sorgulayıcı bir tat bırakmayı hedefliyor.

Genç Bi Şenlik’Sömestr 20 Ocak

Sadece 21 yaş altı gençlere hitap eden Gençlik Bi Şenlik Sömestr festivali, yılın en genç ve en dinamik festivali olarak karşılıyor bizi. İsminden de anlaşılacağı üzere, hedef kitlesi 21 yaş altı gençlerin rahatlıkla katılabilmesi için sömestr başlangıç gününü kendisine seçmiş. 20 Ocak Cumartesi günü Ülker Sports Arena’da gerçekleşecek olan etkinlik, gençlerin yoğun ilgisi ile karşılaşacakmış gibi duruyor. Teoman ve Manga gibi her zaman gençlerin favorisi olmuş müzisyenlerin yanı sıra, yeni dönemin popüler isimlerinden Ezhel ve Dolu Kadehi Ters Tut gibi isimlerin de sahne alacağı etkinlik, gençlerin enerjilerini boostlamaya ve harika bir tatil başlangıcı yapmalarını sağlamaya geliyor.

Taj Express 23/28 Ocak

İkonik Hindistan müziklerinin, geleneksel Bollywood dansları ile buluştuğu Taj Express müzikali İstanbul ocak ayı etkinlik rehberinin enlerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. Yeni yılın son ayını, kendinize başka dünyaların kapılarını açacak bir deneyim ile kapatmak isterseniz Taj Express en yerinde tercih olacaktır. Baş döndüren koreografisi ile hem eğlenceli bir gece geçirmek isteyen hem de harika bir görsel ve işitsel şölen izlemek isteyen herkese hitap eden etkinlik 23/28 Ocak tarihleri arasında Zorlu PSM’de izlenebilir. Bu ödüllü müzikali kaçırmayın ve biletler tükenmeden elinizi çabuk tutun deriz!

We Need Space 26 Ocak – 09 Şubat

İstanbul ocak ayı etkinlik rehberinin kapanışını, 2015 yılında Paris-Louvre Müzesinin düzenlediği bir yarışmada Gelecek Vadeden Sanatçı ünvanını alan Melis Binay ile yapıyoruz. Çağdaş sanata getirdiği farklı soluk ve uluslar arası otoritelerin ilgisini çeken özgünlüğü ile We Need Space sergisi İstanbullu sanatseverlerin karşısına çıkıyor. Uzayın geleceğin yaşam alanı olmasından öte bir bilgi alanı olarak görülmesini merkezine alan sergi Maslak Uniq’te 26 Ocak – 09 Şubat tarihleri arasında görülebilir.

Continue Reading

Bi Tutam Fikir, söyleyecek sözleri olup bunları paylaşmak için bir araya gelen bir ekibin ürünü. Bir Tutam Fikir olarak sadece sevdiğimiz şeyleri paylaşıyoruz. Umarız tüm fikirlerimiz ve yazılarımız sizin için okuması keyifli anlara dönüşür.

More in Kültür & Sanat

To Top