Connect with us

Evren Erol’dan “Kadim Zamanlardan” Sergisi

Kültür & Sanat

Evren Erol’dan “Kadim Zamanlardan” Sergisi

Evren Erol “Kadim Zamanlardan” isimli sergisini, çağdaş sanatın temsilcilerine ev sahipliği yapmayı sürdüren Odeabank’ın sanat platformu O’Art’ta sanatseverlerle buluşturdu. Sanat ve medya çevresinin yoğun ilgi gösterdiği serginin açılışı Odeabank Genel Müdürü Mert Öncü ve sanatçı Evren Erol’un ev sahipliğinde 17 Ocak Perşembe gecesi gerçekleştirildi.

“Kadim Zamanlardan” isimli heykel – ses enstalasyonu sergisinin küratörlüğünü Begüm Alkoçlar yaptı. Sergi, sanatçının tarihin başlangıcından beri insanoğlunun ilahi vasıflar yüklediği “Hayat Ağacı” olgusunu çağdaş anlamıyla ele aldığı 1500 parçadan oluşan bir heykel-ses enstalasyonu olarak karşımıza çıkıyor. Sanatçı ilk defa mekana özgü çalıştığı bir enstalasyon çalışması sunuyor.

Doğa, insan ve mekan arasındaki şiirsellik

Sergilenen eserlerde sanatçının esin kaynağı olan ve mitolojide cennette bulunduğu anlatılan hayat ağacının; ölümsüzlük, sağlık, şans ve bereket sembolü olarak tanrısallığına göndermede bulunuluyor. Evrensel bir kültürün sembolü olarak “hayat ağacı” mitini çağdaş bağlamıyla ele alan Evren Erol, anlamsal karşıtlıkların birlikteliğinde bir doğa alegorisi yaratıyor. Erol, bu ezeli mitin fiziksel, düşsel ve düşünsel konumunu sorguladığı bilinçaltında, algısını izleyici için bir deneyime dönüştürüyor.

Sergi, Evren Erol’un doğa, insan ve mekan arasında yarattığı kusursuz geçişle şiirsellik barındırıyor. Erol, nesneleştirdiği doğayı ve insanı, nesnenin kendisi olan ağaçtan üreterek yola çıkmış. İnsanı merkez alan bütününden; farklı formlardaki parçaları ayrıştırarak spontane bir sezgisellikle uyarladığı kurgusunun mekanla bütünleştiği “Kadim Zamanlardan” sergisi, 23 Şubat 2019 tarihine kadar Etiler’de O Art’ta görülebilecek.

Continue Reading

Bi Tutam Fikir, söyleyecek sözleri olup bunları paylaşmak için bir araya gelen bir ekibin ürünü. Bir Tutam Fikir olarak sadece sevdiğimiz şeyleri paylaşıyoruz. Umarız tüm fikirlerimiz ve yazılarımız sizin için okuması keyifli anlara dönüşür.

More in Kültür & Sanat

To Top