Connect with us

İsimsiz bir yüreğin Amerikan tarihine yön veren hikayesi…

Kültür & Sanat

İsimsiz bir yüreğin Amerikan tarihine yön veren hikayesi…

Yapımcılığını Eğrikapı Prodüksiyon’un yaptığı, hikaye ve yönetmenliği Mert Türkoğlu’na ait olan, Amerikan tarihine yön veren gerçek bir kahramanın hayatını konu alan Hacı Ali belgeseli 21 Şubat 2018’de, Arizona Quarztsite’da seyirciyle buluşmaya hazırlanıyor.

HAYATINI ÇÖLLERDE ÇALIŞMAYA VE SAVAŞMAYA ADAMIŞ BİR DEVECİ

Hacı Ali, 1857 yılında henüz 22 yaşında genç bir Osmanlı askeriyken Amerika’ya ayak basan, hayvanların üzerindeki büyülü etkisi bugün bile dilden dile dolaşan bir efsane…

Güneydeki zorlu iklim şartları ile baş edebilmek için Amerikan ordusu bünyesinde kurulan deve taburunun lideri… 30 yıl boyunca Amerika Birleşik Devleti hükümetine hizmet eden, Amerikalıların, adını tela uz edemediği için; güler yüzlü, neşeli insan anlamına gelen “Hi Jolly” dediği, öldükten sonra anısına dilden dile dolaşan şarkılar yazdığı, festivaller düzenlediği evrensel bir değer…

Bu değere sahip çıkıp onu yaşatabilmek için 15 gün boyunca Arizona’da 10 kişilik bir ekiple çekimlerine başlanan belgeselin canlandırma sahneleri Kapadokya’da tamamlandı. Hacı Ali’nin bilinmeyenlerini, Arizona Quartzsite Belediye Başkanı Norman Simpson, Amerikan tarihi Savaş Uzmanı Prof. Daniel Lynch, ayrıca kasabasında yaşayan emekli albaylar, yerel halk ve madenciler anlattı.

CESARET VE GÖREV AŞKI İLE TUTUŞAN BİR TÜRK: HACI ALİ

Kısa sürede efsanevi bir halk kahramanı olan ve Deve Taburu projesinin en önemli ismi haline gelen Hacı Ali’nin gerçek hikayesi, ilk defa bir belgesel ile gün yüzüne çıkıyor. Hacı Ali’nin izinde uzun yıllardır araştırmalarını sürdüren Mert Türkoğlu, “Hacı Ali” projesiyle tarih sayfalarını aralıyor ve güneybatının en meşhur karakterlerinden birini seyirciyle tanıştırmaya hazırlanıyor. Belgeselin yapımcılığını İlkem Şahin-Eğrikapı Prodüksiyon, uygulayıcı yapımcılığını ise Emre Oskay yapıyor.

HACI ALİ’NİN HİKAYESİ BEYAZ PERDEYE DE TAŞINIYOR

Belgeselin yayınlanmasından sonra çalışmalarına başlanacak olan film, Hacı Ali’nin anıt mezarına ev sahipliği yapması nedeniyle Arizona eyaletinin Grand Kanyon’dan sonra en çok ziyaret edilen yeri olan Quartzsite kasabası, İzmir ve Los Angeles’ta çekilecek.

Continue Reading

Bi Tutam Fikir, söyleyecek sözleri olup bunları paylaşmak için bir araya gelen bir ekibin ürünü. Bir Tutam Fikir olarak sadece sevdiğimiz şeyleri paylaşıyoruz. Umarız tüm fikirlerimiz ve yazılarımız sizin için okuması keyifli anlara dönüşür.

More in Kültür & Sanat

To Top