Connect with us

bitutamfikir’den Mayıs Ayı İstanbul Etkinlik Rehberi

Kültür & Sanat

bitutamfikir’den Mayıs Ayı İstanbul Etkinlik Rehberi

Yaza, nam-ı diğer festivaller mevsimine sayılı günler kala İstanbulluları yazın coşkusuna hazırlayacak etkinliklerle karşınızdayız. İstanbul’a çok yakışan cazdan bi’ yaşam şekli olan spora, Potterhead’lerden 60’lı yıllara, sanat dolu sokaklardan festivalin her çeşidine kadar Mayıs ayı etkinlik rehberi yine dopdolu!

Yazın eğlenceli ve coşkulu dünyasına herkesten önce adım atmak istiyorsanız mayıs ayı İstanbul etkinlik rehberimize göz atmayı unutmayın, işte karşınızda mayıs ayında İstanbulluları bekleyen birbirinden etkileyici etkinlikler:

İstanbul Gençlik Festivali 02 – 06 Mayıs

Artık tek bir konsepte bağlı olmaktansa birçok etkinliği ve ilgi alanını bir araya getiren etkinlikler görüyoruz. İstanbul Gençlik Festivali de bunun başarılı örneklerinden biri olmaya adaya gözüküyor. 5 gün boyunca gençlere; sanattan spora, robotik work shoplardan sivil toplum kuruluşlarının etkinliklerine ve tabii ki harika konserlere kadar geniş çaplı bir eğlence vaat eden İstanbul Gençlik Festivali, 02 – 06 Mayıs tarihleri arasında Avrasya Gösteri ve Sanat Merkezi’nde gençlerle buluşuyor olacak. Gençlere yönelik en kapsamlı festivallerden biri olmaya aday İstanbul Gençlik Festivali ayrıca Türkiye’nin en büyük gezici dijital sergisine de ev sahipliği yapıyor olacak.

A Corner in the World 02 – 13 Mayıs

Uluslar arası sahne sanatları festivali, A Corner in the World, 02-13 Mayıs tarihleri arasında Bomontiada ve çevresini sanata boyamaya geliyor. Dans, tiyatro, müzik ve çağdaş performans sanatlarını bir araya getiren ve dünyaya bir köşesinden bakmaya çağıran festivalin bu yılki teması “Dünya Düz?” Türkiye’de ilk defa düzenlenecek olan festivalde, 7 ülkeden 16 ekibin katılımıyla 25’in üzerinde etkinlik gerçekleşecek. Danstan müziğe, tiyatrodan performans sanatlarına birçok sanatçıyı; dünyanın diğer köşesindeki sanatçılarla buluşturan ve onlarla işbirliği fırsatı sunan bu festival, genç ve bağımsız sanatçılara görünür olma fırsatı veriyor olmasıyla da göz dolduruyor.

Zorlu PSM Caz Festivali 03 – 12 Mayıs

İstanbul’a çok yakışan caz, bu sefer başka bir festival ile İstanbullularla buluşmaya hazırlanıyor. İstanbul’un çiçeği burnunda festivali Zorlu PSM Caz Festivali; 03 -12 Mayıs tarihleri arasında İstanbulluları sadece caz ile değil; blues, elektronik, rock ve indie müzik gibi müziğin türlü renkleriyle ve 7.sanat olan sinemanın büyülü dünyası ile buluşturmaya hazırlanıyor. Ayrıca düzenlenecek yan etkinliklerle 03-12 Mayıs tarihlerini şehrin kültür-sanat günlerine çevirmeyi amaçlıyor. İstanbul caz festivallerine yeni bir soluk getirecek olan Zorlu PSM Caz Festivali; cazı, sinemayı, work shopları, partileri ve panelleri bir araya getiren konsepti ile iyi bir başlangıç yapacak gibi duruyor. Her daim yeniliğin peşinden koşanların kaçırmaması gereken bu etkinliği ajandanıza not etmenizi şiddetle öneriyoruz.

Red Bull Art Around 04 – 20 Mayıs

Sanat sokağa taştı, bu yıl üçüncüsü düzenlenecek olan Red Bull Art Around ile 04-20 Mayıs tarihleri arasında Arnavutköy’ün geçmişine ve geleceğine sanat aracılığı ile tanıklık etmeye hazır olun! Biri öğrenci 14 farklı sanatçının yer aldığı projede katılımcılar Arnavutköy sokaklarında sanatı keşfe çıkacaklar ve eserleri haritalar aracılığıyla bulacaklar. Hayalet temasıyla yola çıkan Red Bull Art Around projesi; geçmişin nostaljisini ve geleceğe yönelik gerçekleşememiş hayallerimizi harmanlayarak acaba “içimizde kaç farklı hayaleti barındırıyoruz” diye soruyor? Tarihi dokusu ile hem geçmişi hem de günümüzü yansıtan Arnavutköy; Karaköy ve Moda’dan sonra bu seneki projenin yeni mekanı oluyor.

Big Boyz Festival 05 – 06 Mayıs

Oyun alanında onlara yer açın! Hobi, aksiyon, teknoloji ve oyun dolu bu festival her zaman oyuncakları ile oynamayı seven büyük ağabeylere geliyor! Bu yıl ikincisi düzenlenecek olan Big Boyz Festivali; yine en yeni teknolojik ürünlerle dolu standları, deneyimlemeyi değil yaşatmayı amaçlayan work shopları, müziğe ve eğlenceye doyacağınız sahne isimleri ve ilgi alanlarınızdaki rol modelleri ve sosyal medya fenomenleri ile dolu dolu bir 2 gün vaat ediyor. İstanbul Kemer Country’de gerçekleşecek büyüklere oyuncaklar festivali Big Boyz Festival; klasik otomobil tutkunlarından kick boks gösterilerine, motosiklet şovlarından drone yarışlarına, gyrocopter modellerinden paramotor gösterilerine kadar pek çok eğlenceli ve aksiyon dolu etkinliğe imza atacak. İçindeki çocuğu oyuncaklarla hep canlı tutmuş tüm büyükler, 05-06 Mayıs tarihlerini not alın ve bu eğlenceli festivali kaçırmayın diyoruz.

SWEAT FEST 05 – 06 Mayıs

İster spor yapmaya yeni başlayan birisi olun, ister spor yapmaya başlamak isteyen ama nerden başlayacağını bilemeyen biri, ya da sporu çoktan yaşam tarzı haline getirmiş biri… Bu festivalde herkese yer var! Sweat Fest 05-06 Mayıs tarihleri arasında tüm İstanbulluları spor yapmaya davet ediyor. Tersane İstanbul Haliç’te gerçekleşecek olan etkinlik; kürekten yelkene, zumbadan pilatese, yogadan beach voleye, cross fitten doğa sporlarına kadar oldukça geniş bir konsepte sahip. Katılımcılara spor sonrası yorgunluklarını atabilecekleri masaj alanları ve gün batımının keyfini tarihi İstanbul manzarasına karşı yoga yaparak çıkarma fırsatı sunan festival, aynı zamanda Türkiye’nin en geniş kapsamlı spor festivali olmaya aday. Spor ve sağlıklı yaşam tutkunlarının uğrak noktası olacak bu etkinlik için ajandanızı kontrol etmeyi unutmayın!

Fear & Fantasy Festival 11 – 13 Mayıs

İstanbullular mayıs ayında festivalin her çeşidine doyacak. İstanbul mayıs ayı etkinlik rehberimizde sıra, sıra dışı bir festivalde, FFF! Fear & Fantasy Festival’i 11-13 Mayıs tarihleri arasında korku ve fantastik türdeki sanatsal çalışmaların bir araya getirileceği bir etkinlik sunuyor. Sinemadan, müzik ve performans sanatlarına kadar pek çok farklı alandaki korku ve fantastik türdeki çalışmaları tek bir çatı altına toplamayı amaçlayan festival, türünün sevenleri için kaçırılmaz bir fırsat. Film gösterimlerinin Kadıköy Sineması’nda yapılacağı festivalin diğer etkinlikleri ise MAMA ve Klein Flamme’de gerçekleşecek.

Martin Barre: 15 Mayıs

60’lı ve 70’li yılların efsanevi İngiliz hard-folk rock grubu Jethro Tull 50.yılını grubun gitaristi Martin Barre ile Zorlu PSM’de kutluyor. 15 Mayıs tarihinde sevenleri ile buluşacak olan Martin Barre ve orkestrası Jethro Tull’ün hitlerinden oluşan seçkisi ile bu özel günü İstanbullu müzikseverlerle kutluyor olacak. Paul McCartney, Phil Collins ve Jimmy Hendrix gibi efsanevi isimlerle beraber çalışan Jethro Tull’ün unutulmaz gitaristi Martin Barre’yi canlı olarak izlemek istiyor ve bir gece de olsa 60’lı ve 70’li yıllara dönüş yapmak istiyorsanız bu geceyi kaçırmayın deriz!

Harry Potter  in Concert Series – Sırlar Odası 19 – 20 Mayıs

Geldik, İstanbul mayıs ayı etkinlik rehberimizin İstanbullu Potterhead’leri en çok sevindirecek etkinliğine! Harry Potter in Concert Series – Sırlar Odası Orkestrası! J.K. Rowling’in kült eseri Harry Potter serisinin ödüllü müziklerinin filmin gösterimi esnasında orkestra tarafından canlı olarak seslendirildiği Harry Potter in Concert Series’in ikinci gösterimi, serinin ikinci filmi olan Sırlar Odası oluyor. Harry Potter’ın sihirli dünyasına, filmin efsanevi müziklerinin canlı performansı eşliğinde giriyor olmak tüm Potterhead’lerin tüylerini diken diken etmeye yetmiştir diye düşünüyoruz. 19-20 Mayıs tarihleri arasında Zorlu PSM’de sergilenecek olan Harry Potter in Concert Series – Sırlar Odası 2018’in unutulmaz etkinliklerinden biri olmaya aday! Biletleri henüz tükenmemişken elinizi çabuk tutun ve gidemeyenler için de bu efsanevi ve sihirli gecenin tadını doyasıya çıkarın diyoruz.

Continue Reading

Bi Tutam Fikir, söyleyecek sözleri olup bunları paylaşmak için bir araya gelen bir ekibin ürünü. Bir Tutam Fikir olarak sadece sevdiğimiz şeyleri paylaşıyoruz. Umarız tüm fikirlerimiz ve yazılarımız sizin için okuması keyifli anlara dönüşür.

More in Kültür & Sanat

To Top