Connect with us

Otizm Farkındalığı Yaratan “Süper İyi Günler” Projesi!

Kültür & Sanat

Otizm Farkındalığı Yaratan “Süper İyi Günler” Projesi!

 

18 Şubat Dünya Asperger Günü öncesi seyircisiyle buluşan Tiyatrokare’nin ‘Süper İyi Günler’ oyunu  otizm farkındalığı yaratmaya devam ediyor. Oyun, Asperger sendromlu Christopher Boone’un hareketli ve eğlenceli dünyasıyla seyircisine keyifli anlar yaşatıyor. Mark Haddon’un çok satan romanından uyarlanan oyun, üç boyutlu animasyonlar eşliğinde sahneleniyor. Tamamı 80 metrekare dijital ekranlardan oluşan özel dekorlarıyla seyircisine yepyeni bir bakış açısı da kazandırıyor.

Asperger sendromlu Christopher Boone

Oyun, dünya edebiyatının en çok sevilen genç kahramanlarından birine dönüşen 16 yaşındaki asperger sendromlu Christopher Boone’u konu alıyor. Albert Einstein, Bill Gates, Lionel Messi, Tim Burton, Wolfgang Amadeus Mozart, Van Gogh gibi ünlülerde bulunduğu tahmin edilen Asperger Sendromu, otizmin ileri bir evresi olarak tanımlanıyor. Christopher Boone’un bir cinayeti çözme hikâyesi üzerine kurgulanan oyun, Christopher’ın geniş hayal dünyasını ve renkli karakterini farklı bir pencereden görmeye de olanak sunuyor.

Tiyatrokare; Londra, New York, Melburn, Hong Kong gibi kentlerle eş zamanlı perde açan dünyaca ünlü” Süper İyi Günler” oyununu Dünya Asperger Günü’ne özel bir gecede sahneledi. Geceye katılan ünlüler arasında Birce Akalay, Hamdi Alkan, Selen Görgüzel, Işıl Yücesoy, Yıldız Kültür, Gül Gölge gibi ünlü isimler vardı. Oyun sosyal medyada da büyük yankı yarattı. Prof. Yankı Yazgan: “eğitim müfredatında otizm spektrumunu anlatırken Süper İyi Günler oyunun en güçlü kaynak olabileceğini” vurguladı. Işıl Yücesoy, sosyal medyadan başroldeki Emir Özden’in büyük bir yetenek keşfi olduğuna dikkat çekti ve Nedim Saban’a tiyatro sanatına getirdiği yenilik için teşekkür etti. Birce Akalay da yakın arkadaşı Ayça Erturan’ın anne rolü oynadığı oyunu “çiçeğimi izledim” olarak paylaştı.

Oyunun başka bir sürprizi ise Güldüy Güldüy ekibinin ve çeşitli film ve dizilerin başarılı çocuk oyuncularının katılımı ve kulis ziyaretiydi. Güldüy Güldüy Show’un genç ekibi, Güldür Güldür’ün eski oyuncusu Ayça Erturan’ın mesleki başarılarını sordular. Televizyonda otizmli bir bireyi canlandıran 13 yaşındaki Yiğit Kağan Yazıcı, 23 yaşındaki başrol oyuncusu Emir Özden ile rolü hakkında konuştu. Berat Efe Parlar, Arda Şahin, Arda Taşarcan, Alihan Türkdemir, Dora Dalgıç, Derin Naz Akdoğan, Nehir Gökdemir, Yusuf Batuhan Kıraç, Yusuf Kemal Kılkış, İkra Külahlıoğlu, İlknur Külahlıoğlu, Taha Sönmezışık özel oyun gösterimine katılan gençler arasında yer aldı.

Oyun bugüne kadar Londra West End ve New York Broadway başta olmak üzere dünya çapında “The Curious Incident of a Dog in the Night-Time” adıyla sahnelendi. 3 milyondan fazla seyirciyle buluştu. “Tony ve Oliver gibi prestijli ödüllerde başta “En İyi Oyun” olmak üzere nice ödüle layık görüldü.

Süper İyi Günler 2, 3 Mart tarihlerinde Artı Sahne, 14 Mart’ta Kozyatağı Kültür Merkezi, 23 Mart’ta Trump Kültür, 8 ve 9 Nisan’da Caddebostan’da perde açacak.

Continue Reading

Bi Tutam Fikir, söyleyecek sözleri olup bunları paylaşmak için bir araya gelen bir ekibin ürünü. Bir Tutam Fikir olarak sadece sevdiğimiz şeyleri paylaşıyoruz. Umarız tüm fikirlerimiz ve yazılarımız sizin için okuması keyifli anlara dönüşür.

More in Kültür & Sanat

To Top