Connect with us

bitutamfikir’den Şubat Ayı İstanbul Etkinlik Rehberi

Kültür & Sanat

bitutamfikir’den Şubat Ayı İstanbul Etkinlik Rehberi

Şubat ayında İstanbul yine kültür sanat etkinlikleri ile dopdolu… Caza, bluesa, tiyatroya, baleye, sergiye, sinemaya doyacağımız nice kültür sanat etkinlikleri ile bizleri evlerimizden dışarı çıkmaya davet ediyor İstanbul. Eğer sizde evinizden ve kabuğunuzdan dışarı çıkmaya hazırsanız; sizler için Şubat ayı İstanbul etkinlikleri geliyor.

Mohsen Namjoo  01 ŞUBAT

1 Şubat’ta eşsiz müziği ile İranlı sanatçı Mohsen Namjoo var sahnede. Acem-blues türünün kurucusu olan Mohsen Namjoo; İran’ın Bob Dylan’ı olarak nam salmış. Rock ve caz müziğini; İran’ın müziği ile harmanlayan sanatçı; hem söz yazarı, hem müzik bilimcisi hem de setar sanatçısı kimlikleri ile başarılı işlere imza atmış bir isim. Hem kendi topraklarının müziğini hem de Batı Müziğini oldukça etkili bir şekilde harmanlayan Mohsen Namjoo; uluslararası başarıları ile de adından söz ettiriyor. Bu başarılı ve eşsiz sanatçıyı canlı dinlemek için Şubat ayı planlarınızı ayarlamanızı şiddetle öneririz.

Ludovico Einaudi 06 ŞUBAT

Şubat ayı İstanbul etkinlikleri listemiz; farklı müzik tarzlarını harmanlamayı ustalıkla başaran iki efsane isimle açılışını yapmış oluyor. İran’ın geleneksel müziğini, rock ve caz ezgileri ile buluşturan Mohsen Namjoo’dan sonra sıra; Ludovico Einaudi’ye geliyor. Klasik müziği, rock ve elektronik müzik ile buluşturan sanatçı, günümüzün en büyük bestecilerinden ve piyanistlerinden biri kabul ediliyor. 1984 yılından beri profesyonel anlamda eserler üreten sanatçı, ilk solo albümünü yayınladığı 1996 yılından bugüne kadar başarı grafiğini hep en üst seviyelerde tutmayı başarmıştır. Uluslararası arenada gerek çıkardığı albümler, gerek de yaptığı film müzikleri ile övgü dolu bir kariyere imza atmıştır. Klasik müziğin yaşayan efsanesini canlı izlemek için 06 Şubat Salı günü Zorlu PSM’de olmayı unutmayın.

Moğollar  09 ŞUBAT

Yaşayan efsanelerden bahsetmişken, Moğollar’ın 50. Yaşını kutlayacağı konserden söz etmeden olmaz. Kimbilir kaç neslin konserlerine beraber gidebildiği ender müzik gruplarından olan Moğollar, kendi tarzından ödün vermeden her çağı yakalamayı bilmiş bir müzik grubu olmuştur her zaman. 50. Yıllarını kutladıkları konserde, efsane gruba birbirinden özel isimler eşlik edecek. Türkiye’de ilk kez bir müzik grubunun 50. Yaşını kutlayacağı bu unutulmaz performansa dahil olmak, herkese denk gelmeyecek bu ayrıcalığı yerinde deneyimlemek için tek yapmanız gereken 09 Şubat için biletlerinizi almak. Moğollar’ın 1967 yılında başladıkları ve başarılarla süsledikleri müzik hayatlarına bir saygı duruşu niteliğindeki bu konser, Şubat ayı İstanbul etkinliklerinden kaçırılmayacaklar arasında yer alıyor.

Blue man 13-25 ŞUBAT

20’den fazla ülkede, 35 milyondan fazla insan tarafından izlenen bir görsel şölene hazır mısınız? Dünyaca ünlü şov Blue Man 13-25 Şubat tarihleri arasında İstanbul izleyicisiyle buluşmak için hazır. İsmini ekibin büründüğü mavi karakterlerden alan şov; müzik, teknoloji ve komediyi bir araya getiren görsel bir şölen sunuyor. Yeni müzikler, yeni hikayeler ve gelişmiş teknolojinin de yardımı ile gittiği her yerde farklı bir performans sergileyen Blue Man sadece bu özelliği ile değil, uluslararası başarıları ile de adını dünyaya altın harflerle yazdırdı. 7’den 70’e herkesin keyifle izleyebileceği bu performans 13-25 Şubat tarihleri arasında Zorlu PSM’de İstanbullularla buluşuyor olacak.

!f İstanbul 15-25 Şubat

Senenin en ama en güzel zamanlarından biri geldi çattı. Bilenler bilir Şubat demek !f İstanbul demek, !f İstanbul demek; birbirinden özgün ve özel filmlerle ruhumuzu doyurmak demek. Hangi film, hangi seans diye deli divane olmak; ya bilet kalmazsa diye rüyaları kaçmak ve galaları yakalamak, after partylere katılmak için seferber olmak demek. Ön satışları 2 Şubat günü başlayacak olan film festivalinin, ön satışları 3 gün sürecek. Bu kritik süreyi iyi değerlendirin ve şimdiden filmler ile ilgili detaylı bilgi toplayarak nokta atışı yapma şansını kaçırmayın deriz.

!f İstanbul film festivali kapsamında gösterilecek olan filmler arasında; Stockholm, Mumbai ve Afrika Ulusarası Film Festivali gibi festivallerden ödülle dönmüş olan “I am not a Witch” var. Yine Sean Baker’ın senaryosunu yazdığı “The Florida Project” de festivalin öne çıkan filmlerinden birisi olarak önerilerimiz arasında yer alıyor.

John Cameron Mitchell’in yönetmenliğini yaptığı absürt komedi niteliğinde bir film olan “How to Talks to Girls at Parties” iddialı ve eğlenceli bir yapım olarak dikkat çekiyor. Filmin; punk müziğin yeni yeni yayılmaya başladığı ‘70ler Londra’sında uzaylıların ortaya çıkmasını hikaye ettiğini söylersek, bizi ne kadar eğlenceli bir yapıtın beklediğini az çok anlatmış oluruz diye tahmin ediyoruz. Festivalde yer alacak diğer göze çarpan yapıtlar ise; şu sıralara gündemde olan “Lady Bird” ve “Prefoessor Marston & The Wonder Women” filmi oluyor.

Müzeyyen Müzikali 16 ŞUBAT

Türk müziğinin duayenlerinden Müzeyyen Senar’ın ölüm yıldönümü için yapılacak olan bir organizasyonla karşınızdayız. Şubat ayı İstanbul etkinlikleri listemizin bir diğer etkinliği; Müzeyyen Senar’ın kült şarkılarının Şevval Sam yorumu ile sahnelenmesi. İlk gösterimi Müzeyyen Senar’ın ölüm günü olan 8 Şubat’ta yapılacak olan gösteri; 8 Şubattaki galasından sonra 16 Şubat’ta UNIQ Hall sahnesinde sevenleri ile buluşacak. 84 yıllık sanat hayatına eşsiz eserler sığdıran duayen isim için düzenlenen organizasyonda Şevval Sam’a, sanat hayatı boyunca Müzeyyen Senar ile çalışma fırsatı bulmuş isimler de eşlik edecek.

CRR CAZ ŞUBATI 16-23 ŞUBAT

CRR Caz Şubatı, İstanbulluları caza doyurmak için dolu dolu bir programla karşımıza çıkıyor. 16 Şubat’tan 25 Şubat’a kadar sürecek olan CRR Caz Şubatı; bünyesinde cazın önemli isimleri barındırıyor. Caz dolu gecelere hazırlanan İstanbullular için; CRR Caz Şubatı programını paylaşıyoruz. 16 Şubat’ta ilk gösterimini Aziza Mustafa Zadeh Trio’nun yapacağı Caz Şubatı, 19 Şubat’ta Tarek Yamani ile devam edecek. 20 Şubat’ta Marcel Khalife’nin sahne alacağı CRR Caz Şubatı, 21 Şubat’ta Rabih Abou Khalil ile devam edecek. Son olarak kapanışı Trio Joubran’ın yapacağı CRR Caz Şubatı; caz dolu bir Şubat ayı geçirmek isteyen tüm İstanbulluların gönüllerini mest etmeyi iyi biliyor.

İHTİYAÇ: SEN 16 ŞUBAT – 16 MART

Şubat ayı İstanbul etkinlikleri rehberimiz şimdi de sizleri, 672 saat boyunca aralıksız devam edecek bir performansa şahitlik etmek ve hatta bu performansa dahil olmak için çağırıyor. 672 saat aralıksız sürecek olan canlı performans “İhtiyaç: Sen”, 16 Şubat tarihinden 16 Mart’a kadar sürecek. Bir bilet ile 7 gün (24 saat)boyunca istenilen saatte seyirciler olarak sizin de dahil olmanıza olanak sağlıyor. Ve aynı zamanda alacağınız bu 1 bilet ile, bir de Performansistanbul Canlı Sanat Araştırma Alanı’na 1 kitap bağışlamış olacaksınız.

Hem olağanüstü ve sıradaşı bir performansı deneyimlemiş hem de bu organizasyonu düzenleyen Performansistanbul’a anlamlı bir bağış yapmış oluyorsunuz. Hem de bağışlanan kitap sizin isminizle kütüphanede yer alıyor olacak. Ama bu performansı bu kadar özel yapan şeyler sadece bununla sınırlı kalmıyor. 10 Performansistanbul sanatçısının gerçekleştireceği 9 performans; interaktif katılımıyla seyircilere daha önce deneyimlemedikleri bir performans vaat ediyor. Her sanatçının gerçekleştireceği performansı öğrenmek için ve seyirci olarak nasıl katılacağınız ile ilgili detaylı bilgi için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz. http://www.biletix.com/etkinlik/V5O01/ISTANBUL/tr

Sertab’ın Müzikali 21-23 ŞUBAT

Sertab Erener’in 25. Sanat yılını kutladığı Sertab’ın Müzikali, 21-23 Şubat tarihleri arasında İstanbullu seyircilerle buluşuyor olacak. Sertab Erener’in her seferinde kendine hayran bırakan sunumu, her sene özenle hazırlanan koreografisi ile bir kez daha sevenleri ile buluşacağı bu gece, sanatçının 25. Yılını kutluyor olmasından ötürü ayrı bir önem taşıyor. Ülkenin tartışmasız en iyi seslerinden biri olan Sertab Erener’in bu özel gecesinde siz de yerinizi almak isterseniz UNIQ İstanbul’un yolunu tutmanız yeterli olacaktır.

Rüzgarın Savurdukları 28 ŞUBAT

Türkiye’nin ilk ve tek özel bale topluluğu olan “Çağdaş Bale Topluluğu”nun28 Şubat’ta sergileyecekleri “Rüzgarın Savurdukları” gösterisi, Şubat ayı İstanbul Etkinlikleri rehberimizin son etkinliğini oluşturuyor. Geçen sezon sergiledikleri başarılı performansların ardından bu sene sadece baş dansçılarını dahil ettikleri bir gösteri ile İstanbullu sanatseverlerin karşısına çıkmaya hazırlanan Çağdaş Bale Topluluğu, gösterisini 28 Şubat günü İstanbul Kültür Üniversitesi’nde sergiliyor olacak.

Continue Reading

Bi Tutam Fikir, söyleyecek sözleri olup bunları paylaşmak için bir araya gelen bir ekibin ürünü. Bir Tutam Fikir olarak sadece sevdiğimiz şeyleri paylaşıyoruz. Umarız tüm fikirlerimiz ve yazılarımız sizin için okuması keyifli anlara dönüşür.

More in Kültür & Sanat

To Top