Connect with us

Makale Okuyamayanların İmdat Çıkışı Podcastler

Öne Çıkanlar

Makale Okuyamayanların İmdat Çıkışı Podcastler

Podcastler hayatı hızlı ve yoğun yaşayanların çıkış noktası oldu.

Günlük hayatın koşturmacası içerisinde olsanız bile taşınabilir cihazlar sayesinde nefes almaya fırsat bulabilirsiniz. Genellikle radyo yayınları ve videoları takip edebileceğiniz podcast programı hakkında merak ettiğiniz her şeyi sizler için araştırdık.

Podcast Nedir ve Nasıl Çalışır?

2000’li yılların başlarında Apple tarafından piyasaya sürülen podcast, müzik ya da konuşmalardan oluşan bir tür program. İçeriğinde bulunan dosyaların internet üzerinden otomatik olarak indirilebildiği program sadece dijital formatta kullanılabiliyor. Podcasting yapan site üzerinden dosya indirimi sağlanabilen programı kullanabilmeniz için sadece bir MP3 oynatıcıya sahip olmanız yeterli.

Podcast Çeşitleri

Ses Podcast

Ses dosyalarını içeren bu podcast türü, en yaygın kullanılan podcast biçimlerinden biri. Eğer podcast programı üzerinden ses dosyalarını indirmek ya da taşımak istiyorsanız istediğiniz ses dosyalarına abone olarak bunu gerçekleştirebilirsiniz.

Video Podcast

Video serileri ve video kliplerinden meydana gelen video podcastleri .m4v ya da mp4 çeşitlerinde kullanılıyor. Video podcastleri üzerinden istediğiniz televizyon şovlarını, popüler videoları izleyebilir, kaçırdığınız bölümleri tekrar indirip izleyebilirsiniz.

Podcast Romanları 

Kitap okumaya vakit bulamayanlar için ideal bir tercih olan podcast romanları sayesinde programda yer alan kitapları indirip medya oynatıcınız üzerinden istediğiniz an istediğiniz yerde dinleyebilirsiniz. Bir kitabın tümünü dinleyebileceğiniz gibi, her bir bölümü tek tek de dinleyebildiğiniz podcast romanları, yazarların da hedef kitlelerine ulaşabilmelerini sağlayan alternatif bir yol.

 Zengin Podcast

Ses dosyaları ile birlikte slayt halinde gösterilen resimlerin bulunduğu zengin podcastler, sadece iTunes üzerinden oynatılabilen podcast türü. Slaytların içerisinde hiperlink bulunduran ve linkler ile birlikte resimler hakkında bilgi veren zengin podcastler Windows Media Player‘da oynatılamıyor.

Podcast Nasıl Çalışır?

RSS üzerinden internete sunulan podcastin çalışma sistemi, içerisindeki video ve ses dosyalarının podcasting sitesine yüklenmesi üzerindedir. Kullanıcı medya içeriklerini dinlemek istediğinde siteye abone olarak istediği podcaste tıklayıp, dosyayı dinleyebilir ya da bilgisayarına indirebilir. Podcast aboneliği bulunan kullanıcılar Türkçe, İngilizce müzik, dil dersi, haber, eğitim vb. gibi farklı tür ve kategorilerde medya içeriklerine kolayca ulaşabilir.

Continue Reading

Bi Tutam Fikir, söyleyecek sözleri olup bunları paylaşmak için bir araya gelen bir ekibin ürünü. Bir Tutam Fikir olarak sadece sevdiğimiz şeyleri paylaşıyoruz. Umarız tüm fikirlerimiz ve yazılarımız sizin için okuması keyifli anlara dönüşür.

More in Öne Çıkanlar

To Top