Connect with us

Ülkemizde de festivaller var!

Kültür & Sanat

Ülkemizde de festivaller var!

Dünyanın farklı ülkelerinde takip ettiğimiz,  Instagram fenomenlerinin ve ünlülerinin gidip oralardan paylaştıkları video ve fotoğraflarla delirdiğimiz festivallere benzer festivallerin ülkemizde de yapıldığını biliyor muydunuz?

Kültür ve sanattan müzik festivallerine, yemekten kahve festivallerine kadar birçok festival türüne Türkiye’de de katılım sağlamak mümkün. Yurt dışından da birçok kişinin katıldığı Türkiye’nin bazı önemli festivallerini kaçırmak istemiyorsanız sizler için hazırladığımız yazımızın devamını inceleyebilirsiniz.

Türkiye’deki Popüler Festivaller

İstanbul Film Festivali

Kültür ve sanat denince akla gelen ilk festivallerden biri olan İstanbul Film Festivali, her yıl binlerce izleyiciyi yerli ve yabancı sinemanın en iyi örnekleri ile buluşturmaya devam ediyor. Geçmişin kült filmlerinin yanı sıra gösterime yeni giren filmlerin de yer aldığı festivalde aynı zamanda henüz izleyicisi ile buluşmamış filmlerin galalarına katılabilirsiniz. Ortalama 20 gün süren İstanbul Film Festivali’nde filme doyabilirsiniz.

Cappadox

Nevşehir, Kapadokya ‘da Haziran ayında düzenlenen festival her yıl farklı bir tema ile hazırlanan özel organizasyonlardan biri. Kapadokya’nın eşsiz manzarası eşliğinde gerçekleştirilen Cappadox’ta yerli ve yabancı müzisyenlerin performanslarına dahil olabileceğiniz gibi, Kapadokya ‘nın büyülü havası eşliğinde harika bir 6 gün geçirebilirsiniz.

Electronica Festival

Temmuz ve Ağustos aylarında düzenlenen, dünyanın dört bir yanından sanatçıları ağırlayan festival, elektronik müzikten hoşlanan ve dans etmeyi seven herkesin mutlaka katılması gereken festivallerden biri. Her yıl Türkiye’nin farklı iki şehrinde düzenlenen festival sizi çağırıyor.

İstanbul Coffee Festival

2013 yılından bu yana her yıl Eylül’de Şişli Küçükçiftlik Park’ta gerçekleştirilen İstanbul Coffee Festival kahveyi bir tutku haline getiren herkesin buluşma noktası. Farklı yörelerin kahve tadımlarını yapabileceğiniz, kahve üreticileri, ekipman üreticileri, kavurucular gibi farklı konularda bilgi alabileceğiniz festival kahve tutkunlarını bekliyor.

Akbank Caz Festivali

Ekim ve Kasım aylarında başta İstanbul olmak üzere Ankara, Eskişehir, Gaziantep, İzmir, Eskişehir, Trabzon, Adana, Erzurum, Kayseri, Kars gibi farklı illerde gerçekleşen Akbank Caz konseri Türkiye ’nin en özel festivallerinden biri. Yerli ve yabancı birçok caz sanatçısının bir araya geldiği etkinlikte klasik, modern, elektronik gibi değişik türlerden caz eserlerini dinleyebilirsiniz. Konserlerin yanı sıra paneller, atölye çalışmaları, film gösterimleri gibi farklı aktivitelerin de bulunduğu festivali kaçırmayın.

Türkiye’de düzenlenen diğer festivalleri merak ediyor musunuz? 

Continue Reading

Bi Tutam Fikir, söyleyecek sözleri olup bunları paylaşmak için bir araya gelen bir ekibin ürünü. Bir Tutam Fikir olarak sadece sevdiğimiz şeyleri paylaşıyoruz. Umarız tüm fikirlerimiz ve yazılarımız sizin için okuması keyifli anlara dönüşür.

More in Kültür & Sanat

To Top